Středověký most U Lutriána (Věžnice) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Havlíčkově Brodě a na Havlíčkobrodsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Omerta

Uživatelský avatar
Omerta
Moderátor/ka
O výletech: 147
Registrován: ned 24. zář 2017 18:08:15

Most Středověký most U Lutriána (Věžnice) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Omerta » úte 10. dub 2018 21:44:32

Mezi obcemi Šlapanov a Věžnice najdete jeden z nejstarších dochovaných mostů v celé České Republice. Jeho stáří sice není přesně známo, ale při srovnáním s mostem v Ronově nad Sázavou je z konstrukčního hlediska ještě starší.
Je pravděpodobně posledním "svědkem" tzv. Moravské stezky, vedoucí z Prahy do Brna a která se zde napojovala na stezku Haberskou, spojující Prahu s Jihlavou a Vídní. Název mostu pochází z dob, kdy nedaleký mlýn (zvaný Lutrián) patřil k panství Žejdliců ze Schönfeldu, kteří se hlásili k luteránské církvi. Po bitvě na Bílé hoře a jeho konfiskaci katolíky, byl ale i nadále nazýván lutherským a ve "zkomolené" podobě tento název zůstal dodnes. Most je chráněn jako kulturní památka ČR.
Most, který zde stojí již několik set let, je již několik let v ohrožení a stále není jasné, jestli se dočká ochrany. V roce 2012 se nad ním při povodni protrhl splav a kameny z něj ohrožují most. Problém je v tom, že splav i s mlýnem patří důchodkyni, která na opravu ale nemá peníze a stát "samozřejmě" nechce financovat soukromý majetek....

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: Zdarma

Nadmořská výška: 440m n.m.

GPS: N 49°31.41260', E 15°40.07492'

Přístup: Obec Šlapanov leží na silnici č. 350 mezi (Přibyslav - Štoky). Od Přibyslavi odbočíte ve Šlapanově doleva na Věžnici, Polnou. Asi po 2 km je odbočka doprava na Kamennou, a asi 100m za ní je most. Přes most vede modrá turistická značka a cyklostezka č. 4335 (Dobronín – Šlapanov – Přibyslav). Po hlavní silnici vede ještě cyklostezka č. 4157 (Rušínov – Chotěboř – Havl. Brod – Polná).

Ostatní:


Most U Lutriána.jpg
By Dezidor [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons
Most U Lutriána.jpg (193.69 KiB) Zobrazeno 122 xZpět na „Tipy na výlety Havlíčkův Brod a Havlíčkobrodsko (Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Přibyslav, ...)“