Středověký most (Ronov nad Sázavou) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Havlíčkově Brodě a na Havlíčkobrodsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Omerta

Uživatelský avatar
Omerta
Moderátor/ka
O výletech: 147
Registrován: ned 24. zář 2017 18:08:15

Most Středověký most (Ronov nad Sázavou) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Omerta » úte 10. dub 2018 20:55:31

Středověký kamenný most v Ronově nad Sázavou pochází ze 16. století, patří mezi 10 nejstarších dochovaných mostů v Čechách a je chráněnou kulturní památkou ČR.
Vede přes Sázavu, má 3 oblouky a je 40 metrů dlouhý. V roce 2012 byl most hodně poničen, když se do něj nejprve opřely ledové kry a poté se na něm propadl traktor. Když se k tomu v létě přidali přívalové deště, musel se most rekonstruovat. To se v našem státě samozřejmě neobešlo bez problémů, ale i tak se o rok později most mohl pochlubit novým kabátem, zvýšením, vyztužením a vylepšenými ledolamy.

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: Zdarma

Nadmořská výška: 450m n.m.

GPS: N 49°34.21860', E 15°46.14420'

Přístup: Ronov nad Sázavou najdete kousek za Přibyslaví, na silnici č. 19, směrem na Žďár nad Sázavou. Most je hned za první odbočkou doprava na začátku Ronova (ve směru na Ž.n.S.)
Obcí vede červená turistická značka a asi 100m za mostem narazíte na inline stezku (Přibyslav - Sázava). Po hlavní silnici naproti mostu vede cyklostezka č. 19 (Lísek – Nové Město n.Mor. - Žďár n.Sáz. – Havlíčkův Brod – Zruč n. Sáz. – Týnec – Davle).

Ostatní: V Ronově doporučuji navštívit:
- sochu draka (asi 100m dále po hlavní silnici)
- zříceninu hradu Ronov
a můžete se podívat i k nedalekému (asi 100m) vzdálenému zámku. Ten je ale veřejnosti nepřístupný.


Most Ronov.jpg
By This image is a work by Wikipedia and Wikimedia Commons user Aktron. When reusing, please credit me as: Aktron / Wikimedia Commons. I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia. Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms. More of my work can be found in my personal gallery. cs en +/− cs en mk pl sr +/− [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons
Most Ronov.jpg (144.67 KiB) Zobrazeno 128 xZpět na „Tipy na výlety Havlíčkův Brod a Havlíčkobrodsko (Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Přibyslav, ...)“