Jídlo na výletech - vaše rady, recepty, co jíte :-)

Jak se na výlet připravit, co si vzít a co je zbytečné, jak se kam obléci, pitný režim, stravování, volba cestování a další užitečné rady od výletníků pro výletníky. Informace pro návštěvníky - výletníky - turisty, proč vznikl tento web, a krásné fotky z výletů.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
Jirka
Administrátor fóra
O výletech: 413
Registrován: pon 17. črc 2017 8:45:50
Kontaktovat uživatele:

Jídlo na výletech - vaše rady, recepty, co jíte :-)

Příspěvek od Jirka » stř 28. bře 2018 8:39:14

Začal bych asi takto :D "Troufám si říci, že většina obyčejných výletníků, zejména tatínků, se těší nejen na výlet ;) , ale také na návštěvu nějakého dobrého restauračního zařízení. Zde si dá něco dobrého k jídlu a k pití." Po dlouhé chůzi, s batohem na zádech a neustálými dotazy dětí "... a kdy už tam budem ..." se dospěláci na dobrou gastronomii a osvěžující pití prostě těší.
:occasion14:

Ale ne na každém výletu je dobrá restaurace, s kvalitním jídlem a pitím, často ten zničený dospělák musí vzít bufet, a má na výběr z klasického smaženo-uzenino-sladkého trojboje (smažák s hranolky - párek - sušenky). A ne vždy narazí na dobrou restauraci, i nám se stalo, že jsme dostali "studenou neochucenou polévku, přepálený řízek a nahnilá rajčata alá salát".

A tak rodiče připravují záchranný plán. Tu svačinu připravují v podstatě vždy, někdy i celý oběd. A o tom by mělo být toto téma!

Pojďme si navzájem vyměnit různé recepty, co připravujete za jídlo na cestu či rady, jak připravujete, do čeho, jak jej přepravovat v batohu, a jak jej uchovat stravitelné i za velkého parna. Mohou to být různé rady, jak rozlišit v těch bufetech/restauracích dobré od špatného. Především bych byl rád, abychom si vzájemně sdíleli ty různé recepty na jídlo s sebou.

Předem díky, Jirka.

PS: máme i speciální téma pro nápoje ZDE
jidlo.jpg
Jídlo na výletech - vaše rady, recepty, co jíte :-)Uživatelský avatar
Jirka
Administrátor fóra
O výletech: 413
Registrován: pon 17. črc 2017 8:45:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo na výletech - vaše rady, recepty, co jíte :-)

Příspěvek od Jirka » stř 04. dub 2018 10:21:50

Já začnu :-) žádným zázrakem :D

Většinou jezdíme na výlety 4 (2+2), občas s námi jede švagrová s malou či nějaká babička. Někdy tu bandu nakrmit je snadné, někdy těžké. Mám pocit, resp. to vím, že dost záleží kdo první vytáhne nějakou sladkost, pak u prcků je těžší jim dát normální jídlo. A na to jsou babičky a švagrová experti :director: . Sám jsem tedy proti sladkostem, a snad se mi daří švagrovou i babičky v tomto směru "cvičit". Ale na druhou stranu, po nějaké větší zátěži/výstupu a po normálním jídle, rádi dáme dětem nějakou sušenku či sladší pití.

Každopádně na výlet obvykle bereme jabka či hrušky, nebo třeba obyčejnou okurku, papriku. Šikovné je to již nakrájené v nějaké krabičce, což je i skladnější do batohu a zůstane to "nerozblemstané" ;)

Na svačinu nevymýšlíme žádné velké věci, obvykle pečivo s máslem a nějakou uzeninou, při delších výletech nějaké trvalivější, nebo tvrdým sýrem (taveňáky u nás nejedou). Časté jsou zapečené tousty (obvykle kečup, sýr, šunka, třeba i cibule či paprika). Občas i slané či sladké pečivo (koblihy, croissanty, tyčky, apod.).

Na větší výlet místo oběda připravíme do dózy nějaký salát, většinou těstovinový na různé styly. Tuňák nebo špenát s nivou nebo studený těstovinový (sýr, šunka, zelenina (okurka, paprika, rajče, mrkev, ..., zakysaná smetana/jogurt s majonézou, oliv olej, sůl, koření).

Ale samozřejmě pokud je na cestě dobrá restaurace, zastavíme se na jídlo. Ale už jsme také vycvičení, v restauraci žádné sladké nápoje před jídlem, pak prostě nic děti nesní. Obvykle pro 2+2 (máme 5 a 7 věk dětí), tak 2 nebo 3 polévky :) a většinou jen 3 jídla. Tatínek se pak většinou zhostí oné role "dojížděče" po dětech. Vše dost ovlivňujou právě sladkosti a sladké nápoje, když to není, tak děti sní v poho všechno. Když třeba i 2 hodiny před je sladké (tím myslím různé bonbóny, žvýkačky, čokolády, ...), tak prostě nejí. A cestou klidně ochutnáme místní dary na cestě, ať to je ovoce na stromech či třeba smrkové výhonky nebo třeba sedmikrásky, apod. :-)Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 663
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Re: Jídlo na výletech - vaše rady, recepty, co jíte :-)

Příspěvek od iris » stř 04. dub 2018 10:52:56

Ahoj.

Tak já pokračuji- u nás také nic nového.
Jezdili jsme jako rodina také 2+2 ( děti věk 8 a 10 let) . Už nějakou dobu jezdí ještě švagr s dcerou, která se věkově vejde mezi naše děti.
Děti jsou střízlíci, přestože snědí ohromné množství jídla. Pravda je, že naše výlety jsou poměrně dlouhé a slezeme všechny kopce v okolí.

Pokud je cestou restaurace, určitě dáme jídlo. Děti snědí dospělou porci, těšení tatínka, že ochutná co měly děti dobrého je marná.
Často ale chodíme místy, kde žádnou restauraci či stánek nepotkáme (vlastně tyto místa dost často vyhledáváme), nebo je jídlo až na konci trasy a potom jsou naše baťohy obtěžkané jídlem. Pití si každé dítě nese samo v batůžku- viz nápoje.

Největší množství potřebujeme jablek, okurek, mandarinek a hroznového vína. Toho děti mají opravdu velkou spotřebu. No pak dělám bagety, pěkně domácí. Se sýrem, šunkou či salámem, přidám okurku, nebo salát a trochu kečupu. To pak pěkně kloužou do krku :))
Tak v půlce léta už mám mazání baget pro tolik jedlíků opravdu dost.
Kvůli zdravotní komplikaci dcery se u nás nejí žádné tatranky či sušenky, ale vše jsme nahradili sušeným ovocem a oříšky. To mohu doporučit, zasytí a je to mnohem lepší. Takové směsi oříšků, sušené švestky či rozinky- opravdová dobrota.

A asi jako každý máme po republice několik vyzkoušených a oblíbených restaurací a pokud je výlet zakončen v některé z nich, těšíme se celou cestu :occasion14:

IrenaNapsat komentář k tipu na výlet (přidat ZDE)

Zpět na „Dobré rady k výletům + o webu Tipykamnavylet.cz + krásné fotky“