Zřícenina tvrze Melechov (Kouty) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Havlíčkově Brodě a na Havlíčkobrodsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Omerta

Uživatelský avatar
Omerta
Moderátor/ka
O výletech: 147
Registrován: ned 24. zář 2017 18:08:15

Zřícenina Zřícenina tvrze Melechov (Kouty) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Omerta » úte 10. dub 2018 18:26:46

Melechovská tvrz byla postavena pravděpodobně na začátku 15. století a najdete ji jenom pár set metrů severně od obce Kouty. Leží na úpatí stejnojmenné hory a sloužila pro ochranu zemské stezky z Rakouska do Kutné Hory.
Někdy je nazývána jako Nelechovská, díky bratřím Albertovi a Ratimírovi z Nelechova, kteří jsou zde uváděni jako první majitelé. První zmínka o tvrzi jako takové pochází z doby, kdy zde žil Albertův syn Petr Skála. Po jeho smrti připadla tvrz jako odúmrť císaři Zikmundovi. Po dlouhém sporu s císařem se dostala spolu s několika vesnicemi do držení Matěje z Tisu. Tvrz získal v roce 1540 Jan starší Trčka z Lípy a připojil ho ke svému lipnickému panství. O 2 roky později se tvrz připomíná naposledy, kdy ji získali poručníci Trčkových dětí. Brzy nato byla opuštěna a začala chátrat.

Co se dochovalo: Část věžovité tvrze, příkopy a severně vyschlý rybník, který v případě nutnosti tyto příkopy plnil vodou.

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: Zdarma

Nadmořská výška: 530m n.m.

GPS: N 49°39.00215', E 15°18.10908'

Přístup: Z dálnice D1 sjedete na sjezdu č. 81 a dáte se po silnici č. 130 na Ledeč nad Sázavou. Asi po 8 km přijedete do Kamenné Lhoty, kterou projedete a za Peckým rybníkem se dáte doprava na Kouty. V Koutech pojedete za dřevěnou zvoničkou a rybníčkem druhou odbočkou doleva a asi po 500 metrech přijedete na odbočku na prašnou cestu, kde se dáte doprava a pojedete asi 500m k lesu kde na jeho okraji je tvrz.
Z druhé strany od Mstislavic sem vede zelená turistická značka. Cyklostezka v nejbližším okolí není.

Ostatní: Blízko tvrze rostou tři památné buky.


Melechov.jpg
By Imani [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], from Wikimedia Commons
Melechov.jpg (228.68 KiB) Zobrazeno 127 xZpět na „Tipy na výlety Havlíčkův Brod a Havlíčkobrodsko (Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Přibyslav, ...)“