Zřícenina hradu Rokštejn (Brtnice) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Jihlavě na Jihlavsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Omerta

Uživatelský avatar
Omerta
Moderátor/ka
O výletech: 147
Registrován: ned 24. zář 2017 18:08:15

Zřícenina Zřícenina hradu Rokštejn (Brtnice) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Omerta » stř 28. úno 2018 12:33:56

Hrad Rokštejn, dříve Rukštejn či Rutenštejn, dle svého zakladatele, založil v druhé polovině 13. století Rutho z rodu Hrutoviců na skalnatém návrší nad údolím říčky Brtnice.
První zmínka je z roku 1289, kdy je na jedné listině pečeť Rutha z Rutenštejna. V roce 1360 přešel hrad do vlastnictví Jana Jindřicha, který hrad rozšířil a zvelebil. Dle archeologického průzkumu se jednalo o jedinečnou středověkou stavbu na českém území, dvojhrad. Horní a dolní, které si mezi sebou rozdělili Zikmund z Křižanova a Jindřich z Valdštejna. Oba z něj podnikali loupežné výpravy po okolí.
Za husitských válek byl Zdeněk z Valdštejna na straně kališníků a jelikož se s jihlavskými katolíky moc nemusel, byl jimi nakonec hrad dobyt a značně poškozen. Ve druhé polovině zde ještě pobýval Hynek z Valdštejna, ale jelikož stál také na "špatné" straně, tentokrát u Jiřího z Poděbrad, tak byl hrad za česko-uherských válek králem Matyášem dobyt a rozbořen.

Komunisté plánovali v okolí přehradu Střížkov, která by zatopila i hradní zříceninu a tak se zde roku 1981 zahájil archeologický výzkum. Při něm byl například objeven unikátní soubor hracích kostek nebo zazděná kostra dítěte, což vypovídá o tom že ve 13. století stále přežívaly pohanské zvyky. Tímto měla být například zajištěna nedobytnost hradu.

Co se dochovalo: Zde se toho dochovalo opravdu hodně. Hlavní věž, trosky obou paláců a části hradeb. I nadále je zde prováděn archeologický průzkum a konzervuje se zdivo

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: Zdarma

Přístup: Autem či pěšky - z Brtnice (ulicí Rokštejnská) na Panskou Lhotu po žluté ( až narazíte na zelenou, pokračujete po zelené...asi 1,5km za Brtnicí). A po zelené až ke zřícenině.
Vede zde i cyklostezka č. 26 Jihlava - Třebíč - Jemnice - Rancířov - Hluboká

Nadmořská výška: 450m n.m.

GPS: N 49°20.01883', E 15°43.57473'

Ostatní: U zříceniny začíná Brtnická stezka


Rokštejn.jpg
By Harold (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Rokštejn.jpg (182.89 KiB) Zobrazeno 382 x
Rokštejn1.JPG
By Spalletti (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Rokštejn1.JPG (133.05 KiB) Zobrazeno 382 xZpět na „Tipy na výlety Jihlava a Jihlavsko (Telč, Třešť, Polná, Brtnice, ...)“