Zřícenina hradu Kozlov (Kozlany) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Třebíči a na Třebíčsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Omerta

Uživatelský avatar
Omerta
Moderátor/ka
O výletech: 147
Registrován: ned 24. zář 2017 18:08:15

Zřícenina Zřícenina hradu Kozlov (Kozlany) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Omerta » pát 09. úno 2018 2:04:56

Hrad Kozlov byl původně postaven v první polovině 14. století na skalním ostrohu nad řekou Jihlavou. Hrad náležel třebíčskému benediktínskému klášteru a vytvářel protiváhu nedalekému hradu Holoubek.
Zničen byl v druhé polovině 15. století za česko-uherských válek. Po dokončení Dalešické přehrady se trosky hradu ocitly na ostrově a tak jeho návštěva spadá do těch "dobrodružnějších".

Co se dochovalo: Příkopy, základní zdi a torzo věže.

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: Zdarma

Přístup: Nejlepší je výlet spojit spolu se zříceninou hradu Holoubek na loďce z půjčovny Dalešice - Wilsonka. Odtud to jsou asi 3 km při levém břehu přehrady.
Do Wilsonky se dostanete: ze silnice č. 23 Náměšť nad Oslavou - Třebíč, kdy asi 1 km za Náměští odbočíte doleva na silnici č. 399 směrem na Třesov. Na začátku Třesova odbočíte u kapličky doleva na Hartvíkovice. V Hartvíkovicích za smíšeným zbožím odbočíte vpravo směrem na autokemp Wilsonka, kolem kterého projedete a asi po 300m jste u půjčovny lodí.
Za hezkého suchého počasí a nízkého vodního stavu v přehradě je možné na vlastní nebezpečí přejít ke zřícenině i "suchou nohou" od obce Kozlany. Cesta ale vede po skalách, ne po pěšině, a je tak nevhodná pro děti a starší turisty.

Nadmořská výška: 412m n.m.

GPS: N 49°10.50938', E 16°2.86913'


Kozlov_island.jpg
By Frettie (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
Kozlov_island.jpg (95.76 KiB) Zobrazeno 317 xZpět na „Tipy na výlety Třebíč a Třebíčsko (Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Moravské Budějovice, Náměsť nad Oslavou, ...)“