Socha Hroši - SMO 13 - (Škrdlovice) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet do Žďára nad Sázavou a okolí.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Omerta

Uživatelský avatar
Omerta
Moderátor/ka
O výletech: 147
Registrován: ned 24. zář 2017 18:08:15

Pomník / Památka Socha Hroši - SMO 13 - (Škrdlovice) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Omerta » pát 20. dub 2018 0:16:16

Třinácté ale určitě ne nešťastné zastavení na cestách za monumenty Michala Olšiaka vás zavede do Škrdlovic, asi 7 km od Žďáru nad Sázavou.
Zdejší hrochy v kašně si zde nechal vyrobit majitel místního hotelu U Hrocha a opět se jedná o velice povedené dílo, které bylo dokončeno v roce 2008. A aby toho nebylo málo, nechal si pan majitel od M. Olšiaka vyzdobit i část prostor restaurace.
Místní obec Škrdlovice svým způsobem bohužel není moc zajímavá. Její historie se dokládá z poloviny 15. století a její název vychází z dob kolonizace.
Dříve se jmenovala Skrlovice, ale jazykovým vývojem bylo přidáno písmenko "d" a tak vznikl název který je u nás (a možná i ve světě) opravdu ojedinělý. Má totiž 5 samostatných souhlásek na začátku slova..... no zkuste najít podobný ;)

Kompletní seznam soch Michala Olšiaka (SMO)

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: Zdarma

Nadmořská výška: 650m n.m.

GPS: N 49°38.04223', E 15°55.81215'

Přístup: Škrdlovice se nacházejí na silnici č. 37 Žďár nad Sázavou - Ždírec nad Doubravou. Obec se nachází hned vedle Velkého Dářka, největšího rybníku na Vysočině, a mezi rybníkem a obcí prochází zmíněná silnice. U odbočky k rybníku se dáte doprava a po 300m přijedete na malé náměstíčko, které projedete rovně. Hned potom se dáte doprava a doleva až přijedete na "téčko". Na něm se dáte doprava a první ulicí doleva. A asi po 60m je po pravé straně hotel U Hrocha, před kterým stojí kašna s hrochy.
Až k poslední odbočce vás sem zavede i žlutá turistická značka a v obcí prochází i červená. Nejbližší cyklostezka vede okolo Velkého Dářka, EV4 (Trasa střední Evropou).

Ostatní: V okolí doporučuji navštívit:
- Rybník Velké Dářko
- Sochu rozcestník Dařbucha
- Kaple Cyrila a Metoděje
- Naučnou stezku Dářská rašeliniště
- Sochu Josefíny
- Historický kamenný most Světnov


Hroši.jpg
Zdroj: http://www.uhrocha.com/res/photogallery/1324486931-hrosi.jpg
Hroši.jpg (205.29 KiB) Zobrazeno 165 xZpět na „Tipy na výlety Žďár nad Sázavou a okolí (Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem, ...)“