Rozhledna Zlatý Chlum (Jeseník)

Tipy kam na výlet v Jeseníku a na Jesenicku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: libor.ma

Uživatelský avatar
Mystique
Redaktor/ka
O výletech: 20
Registrován: stř 24. led 2018 6:43:37

Rozhledna / Vyhlídková plošina Rozhledna Zlatý Chlum (Jeseník)

Příspěvek od Mystique » stř 28. úno 2018 13:37:59

Je dominantou malého lázeňského městečka Jeseník a nachází se na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 875 metrů.

Stavba této rozhledny byla zahájena roku 1898 a materiál na její stavbu byl těžen přímo v místě. Slavnostně otevřena pro veřejnost byla o rok později. O necelé tři roky později byla uvedena do provozu také turistická chata. Uvnitř rozhledny je 110 dřevěných a 14 kovových schodů, které vedou na první plošinu s okny (schody se točí po směru hodinových ručiček). Dalších 22 schodů na vás čeká, budete-li se chtít pokochat finálním výhledem.

Ze Zlatého Chlumu je nádherný výhled od Otmuchowského a Nyského jezera v Polsku, jižní výhled zachycuje celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku. Krásně jsou vidět celé Rychlebské hory a Králický Sněžník.

Dostupnost: na rozhlednu vede několik turistických tras. Ideálním východiskem je sousední Křížový vrch (671 m.n.m.), kam lze vyjet autem a zaparkovat. Odtud je to na rozhlednu Zlatý chlum 2,5 km. Přístup na Zlatý chlum vede z Jeseníku po červené nebo modré turistické značce, z opačné strany z Rejvízu též po červené turistické značce. Nejkratší cesta pak vede po modré značce z České Vsi.

Otevírací doba: květen - září: denně za příznivého počasí 10.00 - 18.00 hod.

Vstupné: 25Kč pro dospělé, 20Kč pro studenty a důchodce, 15 Kč pro děti.Obrázek
Přílohy
1024px-Zlatý_chlum_-_panorama[1].jpg
By Czech Wikipedia user Marzper (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
591px-Zlatý_Chlum_(Goldkoppe)_-_rozhledna[1].jpg
By Pudelek (Marcin Szala) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsZpět na „Tipy na výlety Jeseník a Jesenicko (Mikulovice, Lipová-lázně, Javorník, ...)“