Rešovské vodopády (Rešov) ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Bruntále a na Bruntálsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

Uživatelský avatar
Mystique
Redaktor/ka
O výletech: 20
Registrován: stř 24. led 2018 6:43:37

Přírodní úkaz Rešovské vodopády (Rešov) ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Mystique » stř 28. úno 2018 10:06:04

Na začátek, než přejdu k vlastním zážitkům z návštěvy tohoto krásného místa, přidám pár věcných faktů a informací :-)

Rešovské vodopády se nachází na horním toku říčky Huntavy, asi 1,5 km od vsi Rešov. Říčka Huntava pramení ve Stříbrných horách u Horního Města a prochází zde hlubokým, úzkým kaňonem přes několik kaskád a vodopádů a právem mají titul nejvyšších vodopádů v Nízkém Jeseníku. Celé území je od roku 1966 vyhlášeno chráněným přírodním výtvorem.

Říčka Huntava se zhruba tři kilometry pod Horním Městem spojuje s Tvrdkovským potokem. Přímo nad soutokem stával kdysi na ostrohu hrad, který chránil stříbrné doly. Dnes se mu říká Rešov, ale jelikož zanikl již na počátku 14. století, zbylo z něj jen velmi málo k vidění.

Vodopády tvoří asi dvě stě metrů dlouhá, zhruba deset metrů široká kaňonovitá soutěska, jejíž stěny se tyčí do dvacetimetrové výšky. Voda říčky Huntavy postupně padá z několika stupňů, z nichž ten nejvyšší měří okolo deseti metrů. Velkou výhodou je celoročně vyrovnaný průtok Huntavy, což zajišťuje, že jejich krásu mohou turisté obdivovat v průběhu celého roku, i když nejpůsobivější jsou v období dešťů či jarního tání, kdy je zde největší průtok vody. Kdysi pod vodopády pracoval vodní mlýn.

Tato romantická přírodní lokalita je turisticky oblíbeným místem, a proto byla v údolí zřízena trasa, která provádí pěší návštěvníky nejkrásnějšími partiemi údolí a skalního kaňonu podél toku Huntavy, což je umožněno systémem dřevěných mostů, schodů a lávek doplněným vyhlídkami na nejpozoruhodnější partie. Trasa vede po značené turistické stezce.

Dostupnost: nejbližší autobusová zastávka je Tvrdkov-kostel (cca 2,1 km po červené turistické značce), nejbližší vlaková zastávka Rýmařov (cca 8,3 km po zelené turistické stezce), možnost bezplatného parkování v obci Rešov

Přístupnost: celoročně volně přístupné pro pěší turisty

Navštívila jsem je s přáteli v rámci našeho 3-denního putování po Jeseníkách :-)Obrázek
Přílohy
P1060496.jpg
P1060496.jpg (193.16 KiB) Zobrazeno 472 x
P1060491.jpg
P1060491.jpg (192.24 KiB) Zobrazeno 472 xZpět na „Tipy na výlety Bruntál a Bruntálsko (Krnov, Rýmařov, Vrbno pod Pradědem, Břidličná, ...)“