Rakouské město Hallstatt

Kam na výlet ve Střední Evropě, mimo ČR a SR.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 549
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Město / Muzeum Rakouské město Hallstatt

Příspěvek od iris » úte 24. dub 2018 13:20:44

Hallstatt leží v překrásné krajině mezi vysokými horami pod pohořím Dachstein a spolu se Solnou komorou patří ke Světovému dědictví UNESCO.
Krásu tomuto místu dává s i stejnojmenné jezero a malebné domky, tisknoucí se k sobě na břehu jezera.
Městečko je to malé, má necelých 1000 stálých obyvatel a již před tisíci lety se zde těžilo Bílé zlato- sůl. Nejstarší zmínky těžby jsou z doby 5000 let před n. letopočtem.
Přestože centrum tvoří vlastně jedna ulice a náměstí, místo určitě stojí za návštěvu.
Doporučuji navštívit kostnici, jejíž vznik se datuje do 16. století a je zde uloženo několik set lebek. Většina mám na sobě nápis se jménem a datem
narození a úmrtí.
A co určitě stojí za návštěvu jsou solné doly. Přestože se zde stále sůl těží, část je přístupná jako skanzen a to do 1. dubna do konce listopadu. Projedete se vláčkem a sklouznete po hornické lanovce dlouhé 64 metrů. Prohlídka trvá hodinu a půl a průvodce lze domluvit i v češtině.
U vstupu do dolů je vydlídková plošina ( výška 360 metrů na jezerem) a je odtud překrásný výhled na jezero, městečko a okolní hory. Dostanete se sem buď lanovkou, anebo pěšky- je po řádný kopec. Místní ženy ho chodily několikrát denně, když snášely sůl dolů k lodím.
Místo bylo totiž ještě na konci 19. století přístupné pouze na lodi nebo úzkou horkou cestičkou.
Dnes by to také nebylo na škodu, byla jsem zde několikrát a poslední dobou se tu mačkají turisté hlavně z Číny a Japonska.
Pro mě je Hallstatt taková ,,srdcovka", procházka mezi krásnými domky na břehu jezera s výhledem na hory je opravdu krásný zážitek.Přílohy
36, Hallstatt.jpg
vlastní Iris
37,.jpg
vlastní Iris
39,.jpg
vlastní Iris
53,.jpg
vlastní Iris
54,.jpg
vlastní IrisZpět na „Tipy na výlety Střední Evropa (mimo ČR a SR)“