Procházka starou Prahou č. 2- Královská cesta- korunovace Českých králů

Tipy kam na výlet v Praze.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 546
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Procházka Procházka starou Prahou č. 2- Královská cesta- korunovace Českých králů

Příspěvek od iris » čtv 09. lis 2017 9:07:08

Královská cesta je cesta Českých králů, kteří projížděli Prahou na Pražský hrad při své korunovaci. Dnes je to hlavní turistická trasa centrem Prahy, při které je možno zhlédnou mnoho historických staveb.
Trasa začíná u Prašné brány, kde na místě dnešního Obecního domu sídlil Královský dvůr. Pokračuje Celetnou ulicí, kde si můžeme prohlédnout dům U Černé Matky Boží. Průvod pokračoval přes Staroměstské náměstí, kde byla zastávka a panovník si před radnicí vyslechl slib oddanosti od Rektora University, starosty města i celé městské rady.
Dnes se na Staroměstském náměstí můžeme pokochat hlavně pohledem na pražský orloj na věži Staroměstské radnice, nebo pohledem na gotický chrám Panny Marie před Týnem, kde je pohřben Tycho Brahe.
Královský průvod pokračoval přes Malé náměstí do Karlovy ulic a poté přes Karlův most, kde panovník u Mosteckých věží dostal od starosty symbolické klíče od městských bran.
Král dále za vyzvánění zvonů z kostela sv. Mikuláše stoupal přes Malostranské náměstí, kde je k vidění Morový sloup pocházející z roku 1717 a je poděkováním za zastavení morové epidemie.
Průvod pokračoval vzhůru Nerudovou ulicí, což bývala první trasa autobusů v Praze, dnes zde již ale autobusy nejezdí. Strmá cesta stoupala přes Úvoz, Pohořelec a Loretánské náměstí až na Pražský hrad do katedrály svatého Víta.
Jako první se nechal takto korunovat roku 1438 Albrecht II. Habsburský a jako poslední projel cestu rakouský císař Ferdinand V. Dobrotivý roku 1836.
Trasou spolu s panovníkem slavnostně projížděli i významní poslové a hosté z cizích zemí. Trasa bývala vyzdobena, po cestě se průvod zastavoval a setkával se zástupci cechů, škol, církevních řádů, vojska, zástupců všech pražských radnic a dalších skupin, cestu doprovázely zvuky zvonů, hudba, zpěv, výstřely z děl.

Dnes si na pohodlnou procházku rezervuje cca 3 hodiny.

Přílohy
1920px-Prague_07-2016_View_from_Old_Town_Hall_Tower_img3.jpg
Autor: A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) – Vlastní dílo, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53723182
1280px-Praag_012.jpg
Autor: JoJan – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15486864
1024px-Praha,_Katedrála,_JV_01.jpg
Autor: o¬. – originally posted to Flickr as St Vitus Cathedral, Prague, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5576984
1280px-Praha,_Hradcany_-_Pohorelec,_sv_Jan_Nepomucky_v_pozadi_s_kasarnami.jpg
Autor: Matěj Baťha – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4232941Zpět na „Tipy na výlety Praha - hlavní město České republiky“