Přírodní koupaliště Stříbrné jezero - Sádrák ZDARMA

Tipy kam na výlet v Opavě a na Opavsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

OPCA
O výletech: 1
Registrován: úte 13. úno 2018 22:35:37

Koupání Přírodní koupaliště Stříbrné jezero - Sádrák ZDARMA

Příspěvek od OPCA » čtv 15. úno 2018 22:58:20

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero - Sádrák, vstupné-ZDARMA

V okrajové části Opavy - Kateřinky se nachází oblíbené přírodní koupaliště Stříbrné jezero, místními obyvateli nazývané "Sádrák".
Svůj název získalo od zatopeného povrchového dolu, který se zde nacházel zřejmě od roku 1956 a těžil se zde sádrovec. Dobytý sádrovec se používal jako přísada do malty nebo hnojivo. V letech 1961 až 1963 byly zjištěny až trojnásobné průsaky vod z řeky Opavy do prostoru těžby. V roce 1964 se však objevil natolik silný proud, že se ho již zastavit nepodařilo. Skoro deset metrů tryskající proud celý lom zatopil, stačil mu na to pouhý jeden měsíc.
Zatopením lomu vzniklo jezero o délce 600m, šířky 200m a hloubky 18m.
Voda v jezeře je pravidelně kontrolována krajskou hygienickou stanicí a hodnocena jako dobrá.

Dnes slouží okolí a jezero jako hojně využívané přírodní koupaliště, místo pro rybolov, pořádání kulturních akcí (diskotéky pod širým nebem, srazy motorkářů, benátské noci, sportovní soutěže aj.). Příroda okolo je oblíbenou trasou na procházky po přírodních cestičkách, kterých je zde hned několik.
Nachází se zde 2 pláže (písečná, oblázková) s pozvolným vstupem do vody - vhodné pro děti a molem na skákání, ostatní části jsou travnaté s prudším vstupem do vody.
V areálu je oplocené asfaltové hřiště, možnost půjčení lodiček, občerstvení, WC, převlékárny.
V zimě se dá na jezeře při zamrznutí bruslit a hrát hokej. Každou zimu přilétají labutě, které jsou zpestřením pro děti, které je tu chodí krmit.
Stříbrné jezero je dostupné městskou autobusovou dopravou (autobus 213). Při příjezdu autem můžete zaparkovat na parkovišti u hlavní cesty nebo u restaurace.

Přílohy
DSC_1003.jpg
DSC_1001.jpg
DSC_0997.jpg
DSC_0974.jpgZpět na „Tipy na výlety Opava a Opavsko (Hlučín, Kravaře, Vítkov, Kravaře, ...)“