NS Hanýsek (Velké Opatovice) ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Blansku a okolí.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: libor.ma

Uživatelský avatar
libor.ma
Moderátor/ka
O výletech: 332
Registrován: pon 07. srp 2017 11:57:19

Stezka NS Hanýsek (Velké Opatovice) ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od libor.ma » pát 23. bře 2018 19:05:40

Okružní naučná stezka měří celkem 9 km a seznamuje návštěvníky s přírodním bohatstvím jižní části Podorlické pahorkatiny na Malé Hané. Stezkou vás bude provázet lišák Hanýsek, jenž dostal jméno právě podle tohoto regionu. Na trase naleznete celkem 9 zastavení a stezku lze prodloužit o odbočku ke skalnímu útvaru Kamenná svatba, čímž si svoji procházku prodloužíte o dalších 7 km.

Zajímavé zastávky na trase:
- skalní útvar Rýbrcoulovo srdce - mohutný pískovcový útvar
- Opatovické hradisko - zbytky prastarého opevnění na kopci Hradisko. Pod Hradiskem se nachází reliéfy básníka Petra Bezruče a skladatele J.B.Foerstra vytesané do skály sochařem Karlem Otáhalem.
- Františkův pramen - najdete jej v obci Velká Roudka, pramen s kvalitní pitnou vodou.
- skalní útvar Kamenná svatba - místo spojené s pověstí o zkamenělé svatbě. Při troše fantazie uvidíte v pískovcových balvanech koňská spřežení a svatební kočáry.
- arboretum v Borotíně - bylinková expozice, rozmanité zahraniční zahrady, ukázky rodinných zahrádek, bonsaje, rozsáhlé alpinum atd., celkem přes 2000 druhů. Vedle arboreta v domě č. 168 si můžete prohlédnout pohyblivé betlémy.

Webové stránky:
Webové stránky stezky zde


640px-Frantiskuv_pramen_(Velka_Roudka).JPG
Autor: Lasy - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27410921
640px-Frantiskuv_pramen_(Velka_Roudka).JPG (101.35 KiB) Zobrazeno 154 xZpět na „Tipy na výlety Blansko a okolí (Boskovice, Velké Opatovice, Rájec - Jestřebí, ...)“