Norské město Bergen

Kam na výlet v Severní Evropě.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 549
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Město / Muzeum Norské město Bergen

Příspěvek od iris » stř 17. led 2018 9:52:19

Bergen je krásné město, vypadá to zde skoro jak v pohádce. Však se mu také říká „brána k fjordům“, anebo „zelená louka mezi horami“. Leží totiž mezi sedmi hrami.
Město bylo založeno v roce 1070 králem Olafem III a do roku 1299 bylo hlavním městem Norska. Do 17. století byl Bergen dokonce největším městem severní Evropy do 17. století a největším norským městem až do 19. století.
Ale konec historie. O Bergenu se říká, že zde prší 365 dní v roce, no nám zde nepršelo.
Nejkrásnější jsou určitě hanzovní domy z 18. století, ale ty první zde stály již ve století třináctém, kdy zde žili němečtí hanzovní kupci. Určitě doporučuji si je prohlédnou nejen z hlavní silnice, ale prolézt i úzké uličky. Některé domy jsou otevřené, najdete v nich malé obchůdky, ale i galerie, či můžete jen tam na ,,čumendu". Občas se nám zdálo, že lezeme někomu na půdu.
Další co nenechat ujít je rybí trh. Ryby zde i přímo připravují k okamžité spotřebě, nebo vyuzené zabalí na cestu. Je to opravdové lahůdka, můžete ochutnat spoustu druhů na jednom místě.
Krásný výhled na město a na záliv je z kopce Floyen ve výšce 320 metrů. Vede tam lanovka, ale i pohodlná cesta.
V Bergenu je také možno vidět akvárium s tuleni a tučňáky, gotický sál Hakonshallen z roku 1261 nebo Kostel Panny Marie z 11. století.

Přílohy
44..jpg
vlastní Iris
57..jpg
vlastní Iris
55.  hanzovní město.jpg
vlastní Iris
48..jpg
vlastní Iris
45..jpg
vlastní Iris
52..jpg
vlastní IrisZpět na „Tipy na výlety Severní Evropa“