Mohyla Antonína Benjamina Svojsíka- vstup zdarma

Tipy kam na výlet v Praze západ.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 585
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Rodinný výlet Mohyla Antonína Benjamina Svojsíka- vstup zdarma

Příspěvek od iris » pon 03. čer 2019 17:12:23

Antonín Benjamin Svojsík (1876 – 1938) byl středoškolský profesor a zakladatel českého skautingu. Jeho podobou se inspiroval v Aglii a u nás v roce 1912 založil Junáka a poté Svaz junáků - skautů. Byl i jeho prvním náčelníkem.
V době zákazu skautingu skládali za druhé světové války štěchovičtí skauti svoje sliby právě u této později zbudované mohyly. Ta byla s bronzovým portrétem A. B. Svojsíka slavnostně odhalena 2. 6. 1946. Kameny a písek na stavbu mohyly nosily děti v tornách z pískovny ve Štěchovicích.
Bohužel již v 50. letech ji místní svazáci mohylu zničili. Obnovena byla až v roce 2008 skauty ze střediska Uragan Zbraslav.

Mohyla se nachází v krásném místě nad údolím řeky Kocáby, plném trampských osad a dnes již neexistujícími Svatojánskými proudy. Ale není ji úplně snadné najít, nevede sem žádný ukazatel, ani značená cesta. Ale je již vyznačená na mapě.
Nejlépe se k mohyle dostanete ze Štěchovic po žluté značce údolím proti proudu Kocáby. Po asi 1,5 km od od Štěchovice rozcestí je vlevo mezi cestou a Kocábou parkoviště uzavřené závorou. Přejděte přes parkoviště a přes vodu a za lávkou úzkou pěšinou proti proudu podél Kocáby. Dojdete k mezeře mezi chatkami k elektro sloupku z bílých cihel. Od elektro sloupku se vydejte vlevo mírně zpět po pěšině do strmého kopce. Až se pořádně zadýcháte, budete tam:))


Přílohy
Vyšehradský_hřbitov_-_Antonín_B._Svojsík_(skaut).jpg
Autor: Matěj Baťha – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6885264
Mohyla_A.B._Svojsika_13_.jpgZpět na „Tipy na výlety Praha - západ (Černošice, Dobřichovice, Hostivice, Mníšek pod Brdy, Roztoky, Rudná, Řevnice, ...)“