Mlýnský kámen – Budislav – ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet ve Svitavech a na Svitavsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: mslechtin

Uživatelský avatar
mslechtin
Moderátor/ka
O výletech: 236
Registrován: sob 29. črc 2017 15:33:46

Pomník / Památka Mlýnský kámen – Budislav – ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od mslechtin » ned 05. srp 2018 11:06:00

K této památce uprostřed lesa se nese pověst o Mlýnském kameni.

Na místech, kde nyní stojí kříž skácel kdysi budislavský mlynář velkou hraniční jedli. Již se chystal k tomu jak by zcizené dřevo rychle a nepozorovaně dopravil domů, když byl neočekávaně překvapen hajným. Za tak smělý lesní pych stihl ho neobyčejný v soudní historii neobvyklý trest. Na místo, kde svůj odvážný čin spáchal , musil ze svého mlýna donésti půl
mlýnského kamene . Vykonání uloženého trestu nebylo pro silného mlynáře nikterak snadné uvážíme-li, že jeho mlýn stával v údolí „Kalibánce“. Jak dlouho trvala mlynářova svízelná cesta pověst neříká, jen tolik se vypravuje, že když mlynář donesl břímě na určené místo, klesl vysílením a skonal. Tak zaplatil svoje provinění pokutou nejtěžší, vlastním životem.
Snad pro výstrahu ostatním, snad pro památku budoucím, kámen tu ponechán a místo tragického skonu mlynářova označeno prostým dřevěným křížem. Uplynulo mnoho let a lid na „Mlýnský kámen“ pomalu zapomínal, jen babičky v době dlouhých zimních večerů vypravovaly svým malým posluchačům o nešťastném mlynáři.
Aby nemilosrdný zub času nezničil němého svědka dávných dob byla půlka původního mlýnského kamene, nesoucí letopočet 1749, v roce 1880 obezděna a navrch položen napodobený mlýnský kámen, do něhož zasazen nový kříž.

Z obce Budislavi se vydáme cestou mezi rybníčky Širůček a Prostřední rybník k lesu. Lesem budeme pokračovat do kopce až dojdeme ke křižovatce. Zde se dáme vpravo a cca po 1 km dojdeme k Mlýnskému kameni.

Mlynsky kamen.PNG
Mlynsky kamen.PNG (586.92 KiB) Zobrazeno 225 xZpět na „Tipy na výlety Svitavy a Svitavsko (Jevíčko, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, ...)“