Klášter Rosa Coeli (Dolní Kounice)

Tipy kam na výlet v okolí Brna - brněnském venkově.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: libor.ma

Uživatelský avatar
Mystique
Redaktor/ka
O výletech: 20
Registrován: stř 24. led 2018 6:43:37

Kostel / Hřbitov Klášter Rosa Coeli (Dolní Kounice)

Příspěvek od Mystique » stř 28. úno 2018 12:08:47

Rosa Coeli (z latiny Růže nebes) se nachází na východním okraji města Dolní Kounice v okrese Brno-venkov. Jeho areál se zříceninou klášterního kostela a s barokní rezidencí je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Rosa Coeli je zřícenina z 12. století, která byla nejstarším ženským klášterem na Moravě a patří k nejvýznamnějším středoevropským církevním stavbám z období ranné gotiky.

S historií kláštera je spjato mnoho negativního. Vše začalo s příchodem nového probošta Martina Göschela v roce 1517, který se netajil svou slabostí pro ženy a s jednou z řeholnic dokonce uzavřel sňatek. Od tohoto okamžiku morálka v klášteře úplně upadla. Podle místních legend se klášter doslova proměnil v krvavá jatka, neboť na chlípné řeholnice se vrhli místní řezníci a bez milosti je zamordovali. O vraždění jeptišek se však nedochoval žádný průkazný materiál. Faktem ale je, že další existenci kláštera provázela smůla. Už dva roky po dostavění se mu jen zázrakem vyhnul obrovský požár, který vypálil celé město. Ve 14. století se klášter díky velkolepé přestavbě obrovsky zadlužil, a když se trochu vzpamatoval, husité jej vyplenili a zapálili. Po jeho obnovení počátkem 18. století zachvátil Dolní Kounice požár, který zničil i nově zrekonstruovaný klášter. Od té doby zbyly jen ruiny.

V ruinách kláštera senzibilní lidé v prostorách zaniklého chrámu, zejména v okolí, kde kdysi stával oltář, cítí silný pozitivní náboj. Tvrdí, že pobyt v klášteře má blahodárný vliv na lidský organismus a člověku vylepšuje náladu. Zároveň varují před negativním místem, které se nachází v západní zdi křížové chodby. Tam byla údajně zaživa zazděna jeptiška, jak jinak než za to, že se stýkala s muži.

Více informací včetně vstupného zde: https://www.dolnikounice.cz/klaster-rosa-coeli/d-78777Obrázek
Přílohy
768px-Rosa_coeli_(8)[1].jpg
By Dezidor (Self-photographed) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
1024px-Rosa_Coeli01[1].JPG
By Dominik Tefert (Self-photographed) [Public domain], via Wikimedia CommonsZpět na „Tipy na výlety Brno - venkov (Ivančice, Kuřim, Tišnov, Šlapanice, ...)“