Hlučínské jezero - Štěrkovna

Tipy kam na výlet v Opavě a na Opavsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

Uživatelský avatar
Katušenička
Redaktor/ka
O výletech: 80
Registrován: pon 19. bře 2018 11:27:34

Koupání Hlučínské jezero - Štěrkovna

Příspěvek od Katušenička » stř 02. kvě 2018 23:16:54

Hlučínské jezero najdete mezi obcemi Jilešovice, Kozmice a Hlučín. Jde o bývalou štěrkovnu, která byla na počátku 90. let zatopena a přebudována k rekreačním účelům. V sezóně je oblíbeným vyhledávaným cílem ke koupání a rybaření.

Severní část "Štěrkovny" obklopuje rekreační areál, kde je placený vstup. Uvnitř areálu jsou restaurace, toalety, travnaté a štěrkové pláže, půjčovna loděk, atrakce pro děti, minigolf, sportovní hřiště a dva plavecké bazény a brouzdaliště. Vyzkoušet tady můžete také vodní lyže na vodním vleku. U jezera najdeme i autokemp. Probíhají tady také různé kulturní akce (hudební festivaly, festival ohňostrojů, apod.)

Jestli se obejdete bez všech těchto "vymožeností" a chcete se prostě jen svlažit, dá se koupat také mimo placenou část. V jedné části je malá štěrková pláž s pozvolným přístupem, jinde už je přístup z břehu trochu kostrbatější.

A když není zrovna na koupání, procházka nebo projížďka kolem jezera je také příjemná. Kolem jižního břehu vede cyklostezka č. 6128. Cesta je nezpevněná a poměrně úzká, takže doporučuji opatrnou jízdu, ať se nesrazíte s protijedoucím cyklistou nebo nějakým rybářem.

Vydáte-li se tady autem, parkovat můžete buďto na parkovišti u vstupu do areálu nebo se dá parkovat podél cesty (ideální pokud jdete na neplacenou část).

K jezeru můžete dojet i vlakem na trati Opava-Ostrava-Svinov, zastávka Děhylov a dojít cca 1 km.
Z Ostravy-Poruby vás přímo k jezeru doveze autobus č. 75(zastávka Štěrkovny) , z centra Ostravy se do Hlučína dostanete autobusy č. 34, 56 a 67 (zastávka Hlučín, autobusové nádraží) a projdete se ještě cca 1 km .
Na kole nebo i pěšky můžete vyrazit po cyklostezce č. 5 z Ostravy-Poruby přes PR Štěpán a Děhylov nebo cyklostezce č. 6128 od Dolního Benešova a Jilešovic.
Štěrkovna Hlučín.jpg
Pohled na Štěrkovnu od Jilešovic (zdroj: vlastní foto)Zpět na „Tipy na výlety Opava a Opavsko (Hlučín, Kravaře, Vítkov, Kravaře, ...)“