Cestou starých mlýnů podél Radotínského potoka

Tipy kam na výlet v Praze.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 546
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Rodinný výlet Cestou starých mlýnů podél Radotínského potoka

Příspěvek od iris » úte 14. lis 2017 18:57:50

Radotínský potok nemá dlouhý tok, asi 22 km než se vlije do Berounky, ale bylo na něm 22 mlýnů. Tedy v průměru na každý kilometr jeden mlýn.
Většina mlýnů byla postavena již ve středověku, podle pověsti byl nejstarší šestý mlýn, který se postupně jmenoval Hladkovský, Jelínkův či Spálený a jednou u něj zabloudil cestou z Karlštejna Karel IV.
Dnes již z mlýna nic nezbylo. Většina mlýnů byla vypálená za 30. leté války, některé několikrát, ale přežily. Bohužel nepřežily komunistický režim, těžbu vápence a nové technologie. Konec 50. let minulého století byl konec i pro mlýny . V dnešní době je proud v potoce tak malý, že si stěží dokážeme představit jak utáhl více jak dvacet mlýnů.
Dnes vede kolem mlýnů, nebo toho co po nich zbylo turistická značka. V Tachlovicích je z mlýnu hospodářská budova, z dalšího mlýnu v Tachlovicích je zachována mlýnice, další slouží k bydlení. v Chýnicích z jednoho mlýnu zbyly jenom zdiva, z dalšího je hospodářské stavení, v Chotči jsou mlýny využívány k bydlení, nejlépe je na tom mlýn U Veselých, který slouží i jako takové muzeum. Lze vidět ještě Cvrčkův a s Suchý mlýn které slouží k rekreaci a cestou spoustu ruin dalších mlýnů.
Ale je to moc pěkná procházka, cestu jezdíme i na kole, je to pořád z kopce :)). Na trasu se můžete napojit kde budete chtít, podle toho bude procházka dlouhá.


Přílohy
Choteč_-_mlýn_u_Veselých_čp._23.jpg
Autor: MartinVeselka – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48005657
Radotín,_náměstí_Osvoboditelů_9_(02).jpg
Autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33963914
1280px-Maškův_millhouse,_Prague_Zadní_Kopanina.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Packa – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3765648Zpět na „Tipy na výlety Praha - hlavní město České republiky“