Zámek Hluboká nad Vltavou

Tipy kam na výlet v Českých Budějovicích a na Českobudějovicku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
Jirka
Administrátor fóra
O výletech: 441
Registrován: pon 17. črc 2017 8:45:50
Kontaktovat uživatele:

Hrad / Zámek Zámek Hluboká nad Vltavou

Příspěvek od Jirka » čtv 25. úno 2021 9:37:47

Další výrazná dominanta Jižních Čech, zejména Českobudějovicka, protože Zámek Hluboká nad Vltavou "vykukuje" na všechny Budějčáky a je vidět poměrně z daleka. Musím říci, že obecně je Hluboká nad Vltavou docela fajn městečko, krásný zámek, zoo, ač k té mám určité výhrady, moc pěkné procházky v okolí kolem Vltavy či kolem golfového hřiště, ale také procházky směrem k zoo, rybníkům, ale třeba i projít i centrum města a zejména zámecký park, který moc pěkný.

K zámku něco krátce z historie. Založení míří do 13. století, kdy na místě zámku byl postaven Václavem I. takový strategický hrad, a první doložená zmínka se datuje do období vlády Přemysla Otakara II. Zvláštností hradu a později zámku bylo, že byl často dáván do zástavy svými majiteli, tedy často měnil majitele. Pernštejnové byli řádní hospodáři a v okolí hradu stavěli rybníky, páni z Hradce byli ti, kteří přestavěli hrad na renesanční zámek, vlastníkem byl i lichvář Bohuslav Malovec z Malovic, který o hrad přišel po Bílé hoře. Pak šel hrad do vlastnictví Schwarzenbergů, a to už znamenalo pro zámek jistotu, údržbu a rozvoj. Pak přišla válka a po válce se stal zámek státním.

Díky svému výraznému stylu, je zámek občas hodnocen jako "padělek" či napodobenina anglických gotických hradů, ale myslím, že v krajině Česka je jedinečný a výrazný. Jednoduše řečeno, prostě pěkný, z dálky, z blízka i ze vnitř.

Prohlídkové okruhy:

V současné době psaní článku je možnost navštívil šest okruhů.

Reprezentační pokoje - základní okruh
Taková klasická prohlídková trasa jako na ostatních hradech/zámcích, tedy krásné místnosti, zařízení, zbraně, nábytek, salóny, jídelny, knihovny, atd. Délka cca 1 hodina, nutná rezervace.

Soukromé apartmány
Na této trase nahlédnete do soukromí, tedy do ložnic, pokojů a míst, kde bydleli poslední majitelé zámku, prohlédnete si také loveckou jídelnu, pracovnu, mramorový sál, ale třeba i WC a koupelnu, zajímavým tahákem pro chlapi je osobní a nákladní výtah. Délka 1 hodina, také je nutná rezervace.

Kuchyně
Netradiční samostatný okruh pro všechny gastronomické fajnšmekry :-) bohužel ochutnávka aktuálního oběda asi nebude, ale prohlédnete si vše, rozsáhlé a velké prostory kuchyně se vším dobovým vybavením. Délka cca 1/2 hodina, opět nutná rezervace.

Hostinské pokoje
Tato trase prochází II. patrem několika apartmány a pokoji, kde jak tušíte se baštilo, tedy půjde o hlavně o stříbro, zejména o "Stříbrnici", což je unikátní kolekce schwarzenberského stříbra. Rezervace není nutná, max. na prohlídce je 10 osob a trvání cca přes hodinu.

Věž
Každý hrad nebo zámek má svoji dominantní věž, i zámek Hluková nad Vltavou, a právě Věž je další možnost prohlídky. Měří 52 metrů od nádvoří a je o něco málo nižší než Černá věž v Českých Budějovicích, tedy výhled je také velmi krásný a široký při dobré počasí. Opět rezervace není nutná, je to bez průvodce a časově neomezené, tedy můžete koukat jak dlouho chcete.

Zimní prohlídková trasa
Ač v zimě většina zámků a hradů spí v chladnu, na Hluboké se temperuje a nabízí se tato zimní prohlídková trasa. Určitě trasa nebude tak atraktivní jako první čtyři, ale v zimě to určitě má jinou komornější a chladnější atmosféru. Je nutná rezervace, délka cca 40 minut.

a

kromě těchto základních okruhů je pro návštěvníky ZDARMA možnost si projít krásný zámecký park. Je zde i přichystána naučná stezka, která má 10 zastavení, má cca 2,5 km, fyzicky je nenároční a vhodná i pro kočárky.

Parkování:

Na Hlubokou míří hodně turistů, tedy pod hradem je velké parkoviště (placené), ti línější mohou využít i vláček, který vás odveze nahoru. Ale v okolí je možnost i bezplatného parkování, ať u sportovního areálu (baseball, golf, tenis, fotbal, ...), ale i třeba z druhé strany zámeckého areálu kolem řeky Vltavy (ulice Podskalí či Hamry), ale pak počítejte s delší procházkou na zámek.

Vstupné a otevírací doba:

Vše potřebné najdete na internetových stránkách zámku na odkazu https://www.zamek-hluboka.cz/

Připojuji ještě mapku a fotky.

Přílohy
1_8e243c8f3dde58d7003a7d9c8836eec5[1].jpg
mapka zámeckého parku
hluboka-1[1].jpg
Zámek Hluboká nad Vltavou
dsc_5522uh[1].jpg
Zámek Hluboká nad VltavouDegustační set Medoviny z Vysočiny

Zpět na „Tipy na výlety České Budějovice a Českobudějovicko (Týn nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou, Nové Hrady, ...)“