Zámek Český Krumlov (UNESCO)

Tipy kam na výlet v Českém Krumlově a na Českokrumlovsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
Jirka
Administrátor fóra
O výletech: 445
Registrován: pon 17. črc 2017 8:45:50
Kontaktovat uživatele:

Hrad / Zámek Zámek Český Krumlov (UNESCO)

Příspěvek od Jirka » ned 10. led 2021 13:31:56

Skvost Jižních Čech a zejména Českého Krumlova, zámek a hrad Český Krumlov. Proč hrad i zámek? V historii se první zmínka o hradu datuje do období 1240, hrad založili páni z Krumlova, pak šel do rukou Rožmberků, poté krátce Habsburkové, kteří jej věnovali Eggenbergům, kdy se hrad začal měnit z části na zámek. Po vymření Eggenbergů vlastnili hrad Schwarzenbergové. Poslední změna vlastníků, jako u většiny hradů a zámků, nastala po válce, kdy zámek začal vlastnit Československý stát. Tolik z historie si myslím stačí, více vám jistě řeknou průvodci přímo na hradu.

Co lze vidět:

1) Zámecká zahrada - vstup zdarma, skládá se ze čtyř částí - Štěpnice, Letní jízdárna, Dolní parter a Horní zahrada.

2) Konírna a sedlárna - placený vstup (bez průvodce a časového omezení), kde můžete nahlédnout do zázemí stájí, hlavním tahákem je schwarzenberský vůz tažený šestispřežím.

3) Zámecká věž a hradní muzeum - placený vstup (bez průvodce a časového omezení), věž zámku je dominantou zámku, krásný výhled nabízí Český Krumlov jako na dlani.

4) Barokní divadlo - placený vstup (45 minut), návštěvu divadla jsem absolvoval v minulosti, a musím říci "bylo to velmi zvláštní a krásné", moc mě to nadchlo. Vstup je omezen počtem osob, i to v divadle neodsýpá jako na běžných prohlídkových trasách. Jde tam tuším o teplotu a vlhkost, proto omezení osob, aby se vše zachovalo i do budoucna. Ale je to krása, ať po té umělecké stránce (kulisy, kostýmy), ale i po technické (táhla, hejblata, kladkostroje, orchestřiště, balkóny).

5) Základní okruh I. - Renesanční a barokní apartmány - placený vstup (55 minut), zde je hlavním tahákem zlatý kočár a rokokový maškarní sál.

6) Základní okruh II. - Apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století - placený vstup (55 minut), na této trase vám detailně představí vlastníky a zejména rod Schwarzenbergů včetně rozsáhlé obrazové galerie, zajímavostí na konci je prohlídka spojovacích chodeb plášťového mostu.


Kolik je vstupné:

Vstupné v roce 2020 bylo - 60 Kč (jízdárna), 150 Kč (věž a muzeum), 250 Kč (divadlo), 210 Kč (I. okruh) a 180 Kč (II. okruh)
Aktuální ceník najdete na stránkách zámku - viz níže.


Kontakt a www:
Internetové stránky: www.zamek-ceskykrumlov.cz
E-mail: ceskykrumlov@npu.cz
Telefon pro rezervace: 380 704 721


Návštěvní časy:

V sezóně jsou k dispozici samozřejmě všechny prohlídkové trasy, přes chladnější období je omezení, např. zámecká zahrada je uzavřena od listopadu do března, stejně jako I. okruh, další okruhy mají ještě delší zavírací dobu. Přesné návštěvní časy najdete opět na stránkách zámku.


Parkoviště a doprava do Českého Krumlova:

Autem, kdo více nezná Český Krumlov a chce být co nejblíže k zámku, tak zvolí placené parkoviště, patrně Jelenka, k dispozici jsou 4 placená parkoviště. Kdo trochu zná, může zaparkovat ve větší vzdálenosti od zámku, třeba u sportovních areálů/u bazénu/u gymnázia (z ul. Chvalšinská), a ušetří nějakou tu stokorunu za parkování. Cesta do Krumlova může být příjemná i vlakem z Českých Budějovic, ale bude spojena s delší procházkou z vlaku na zámek. Podobné je to i dopravou autobusem, ale z autobusového nádraží je to pěkná procházka centrem k zámku.


Nechci dělat zde nějakou historickou encyklopedii zámku, spíše poskytnout praktické informace a doporučení, což z mé strany je určitě návštěva divadla, to je místo, kterých na světě moc nenajdete. Samozřejmě musím dodat, že celý zámecký komplex je od roku 1992 zapsán v seznamu UNESCO. A pojďme na mapu a fotogalerii.

Přílohy
pohled-na-vez-hradek-a-vez-sv.-josta.jpg
Věž Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov---v.-zamecke-nadvori---zamecke-barokni-divadlo---dolni-masinerie.jpg
Divadlo Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov---v.-zamecke-nadvori---zamecke-barokni-divadlo---dolni-masinerie.jpg (92.73 KiB) Zobrazeno 378 x
zamek-cesky-krumlov---v.-zamecke-nadvori---pohled-do-interieru-zameckeho-barokniho-divadla-z-loze.jpg
Divadlo Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov---v.-zamecke-nadvori---pohled-do-interieru-zameckeho-barokniho-divadla-z-loze.jpg (93.82 KiB) Zobrazeno 378 x
zamek-cesky-krumlov---ii.-prohlidkova-trasa---plastova-chodba---horni-patro.jpg
Spojovací chodba Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov---ii.-prohlidkova-trasa---plastova-chodba---horni-patro.jpg (79.93 KiB) Zobrazeno 378 x
zamek-cesky-krumlov---i.-prohlidkova-trasa---eggenbersky-sal-se-zlatym-kocarem.jpg
Zlatý kočár Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov---i.-prohlidkova-trasa---eggenbersky-sal-se-zlatym-kocarem.jpg (194.87 KiB) Zobrazeno 378 x
zamek-cesky-krumlov_zamecka-zahrada_letecky-pohled-na-rozlehly-areal-zamecke-zahrady.jpg
Zahrada Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov_zamecka-zahrada_letecky-pohled-na-rozlehly-areal-zamecke-zahrady.jpg (104.85 KiB) Zobrazeno 378 x
zamek-cesky-krumlov_zamecka-zahrada_dolni-parter-iii.-terasa-zamecke-zahrady-_ornamentalni-kvetinova-vysadba.jpg
Zahrada Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov_zamecka-zahrada_dolni-parter-iii.-terasa-zamecke-zahrady-_ornamentalni-kvetinova-vysadba.jpg (155.81 KiB) Zobrazeno 378 x
zamek-cesky-krumlov_muzeum.jpg
Muzeum Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov_konirna.-zamecke-nadvori_konirna_6.jpg
Konírna Zámek Český Krumlov
zamek-cesky-krumlov_konirna.-zamecke-nadvori_konirna_6.jpg (73.64 KiB) Zobrazeno 378 xDegustační set Medoviny z Vysočiny

Zpět na „Tipy na výlety Český Krumlov a Českokrumlovsko (Horní Planá, Lipno, Kaplice, Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod, ...)“