Vrch Velký Blaník ( ŽÁDNÉ VSTUPNÉ)

Tipy kam na výlet v Benešově a na Benešovsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Luca Lu

Jsou v Blaníku opravdu schovaní rytíři?

1) ANO
2
100%
2) NE
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 2

Uživatelský avatar
Luca Lu
Moderátor/ka
O výletech: 180
Registrován: pát 22. zář 2017 11:54:42

Hora Vrch Velký Blaník ( ŽÁDNÉ VSTUPNÉ)

Příspěvek od Luca Lu » čtv 19. říj 2017 14:24:47

Tento vrch nalezneme severovýchodně od Louňovic pod Blaníkem, 10 km na jih od Vlašimi v blízkosti Malého Blaníku. Velký Blaník má svou bohatou historii, vždyť byl osídlen ještě před naším letopočtem. Již v 5. století, v době halštatské bylo osidlováno a z těchto časů zde zůstává památka v podobě kamenných valů. Za našeho letopočtu se zde např. v 15 století pořádali různé poutě ať již náboženské nebo protestující a dnes i obyvatelé pořádají slavnostní výstupy na Silvestra každoročně právě na Velký Blaník. Zajímavostí je, že jeden ze základních kamenů Národního divadla byl symbolicky odlomen právě na této hoře. Na vrcholu je dobová rozhledna.
ondřej žváček.jpg
Foto: Ondřej Žváček via wikimedia.org
ondřej žváček.jpg (8.36 KiB) Zobrazeno 611 x
pavelwi2.jpg
Foto: Pavelwi via wikimedia.org
pavelwi2.jpg (29.79 KiB) Zobrazeno 611 x
Báje a pověsti
Blaník je mystickým, bájným i možná trochu strašidelným místem. Zamilovali si jej záhadologové a nadšenci, kteří hledají tajemný vchod do této hory. Pověsti je hned několik. Snad nejznámější je ta o Blaničtích rytířích, kteří odpočívají ve skále a bude-li Čechům nejhůře, včele se svatým Václavem jim vyrazí na pomoc. Tato pověst se traduje již od keltské doby a má reálné základy, když v roce 1470 bylo záhadně poraženo vojsko právě na Blaníku, od té doby i o vojsku bylo kázáno. Pověst se stále udržuje v našich myslích také díky Aloisovi Jiráskovi, který ji tak úžasně popsal ve svým Starých pověstech Českých. Další pověst je z doby Národního obrození, kdy při vylamování základního kamene do prohlubně 60 m spadl jistý Václav Podbrdský z Louňovic. Jeho tělo nenašli a tak ho prohlásili za mrtvého. Ovšem za 18 let se objevil. U soudu vypovídal, že strávil v ,, podzemí,, pouhých 18 hodin a setkal se mimo jiné i s Cyrilem a Metodějem a Karlem IV. V podzemí ho prováděla krásná dívka a když zmizela, objevilo se nebe a on byl zpět na světě. U soudu se pak po 18 letech soudil za vylomený kámen, za který nedostal odměnu. Tehdejší soud mu dal za pravdu.
V novodobých dějinách se vypráví hned několik příběhů o ztracených lidech, kteří se z Blaníku nevrátili, nebo se vrátili za několik let s pocitem, že byli v jiné dimenzi jen několik hodin. Ať věříte nebo ne, vyzkoušejte Blaník navštívit.

Cesta nebo-li Pouť na Blaník
Ideální procházka je z Louňovic pod Blaníkem po červené turistické značce. Půjdete také okolo Veřejovské skály, která, která je opředena mnoho pověstmi. Po zelené značce je možný výstup z Načeradce.

Turistickou vizitku 529 a turistickou známku 340 koupíte na pokladně rozhledny.




Degustační set Medoviny z Vysočiny

Zpět na „Tipy na výlety Benešov a Benešovsko (Vlašim, Týnec nad Sázavou, Votice, Sázava, Pyšely, Trhový Štěpánov, ...)“