Naučná stezka Olšina

Tipy kam na výlet v Českém Krumlově a na Českokrumlovsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
Jirka
Administrátor fóra
O výletech: 409
Registrován: pon 17. črc 2017 8:45:50
Kontaktovat uživatele:

Stezka Naučná stezka Olšina

Příspěvek od Jirka » pát 17. črc 2020 9:14:17

V roce 2016 nově vybudovaná a otevřená stezka kolem rybníku Olšina.

Stezka byla vybudována na území, které dříve spadalo do vojenského újezdu Boletice, dle tabulí na ni tvůrce - Vojenské lesy a statky ČR získal finance ze společného rakousko-českého zdroje Interreg.

Výchozí i konečný bod stezky: od Infocentra či můžete od zastávky vlaku, stezka je okružní
Délka stezky: cca 7,3 km
Časová náročnost: cca 2 hodiny
Počet zastavení/tabulí: 8
Náročnost stezky: lehká

Postřehy ze stezky :) Naše rodinka vyrazila na stezku vlakem, o stezce jsme se dozvěděli z FB. Už ve vlaku nám bylo jasné, že na tuto stezku míří více lidí :-) patrně proběhl před lety větší "marketing" a info o stezce se rozkřiklo mezi lidi, tedy do Hodňova (železniční zastávka) či přímo do Olšiny míří poměrně hodně návštěvníků, a to je v podstatě trochu problém stezky.

Vlastní stezku hodnotím jako krásnou procházku zajímavou přírodou s krásnými výhledy, ale celkově zase žádný velký zázrak. Bohužel hlavní problém jsem viděl v těch davech lidí :-( Na stezce jsme byli teď v červenci a můj odhad je, že na stezce se nacházelo cca 300-400 lidí. Tuším, že tato návštěvnost je poměrně častá, což bylo jasně vidět na cestičkách stezky.

Ty jsou koncipována jako krásné povalové chodníčky nebo je cesta sypaná štěpkou na zem. Na tvrdém povrchu je štěpka v dostatečném množství, ale na cca 1/4 stezky je mokro, však jsme v mokřadu v okolí rybníka. A právě v těchto mokřejších částech to stádo lidí udělalo doslova ze stezky "bahniště".

Když jsme odpočívali na jednom z krajních stanovišť, a okolo procházeli lidé s zablácenými botami, často bez bot s nohama zcela od bahna, bylo nám to trochu divné :D Později nám k dobrému pár návštěvníků sdělilo zážitky z bahna. Stezku jsme samozřejmě prošli, bez bahenní újmy to ale nebylo, ale nějak to šlo přejít. Dost lidí to rovnou vzdalo, sundalo boty a šli bahnem. Stezka podle informací je vhodná i pro kočárky a osoby s omezenou hybností. Po povalových chodníčcích ano, ale v tom bahně spíše ne. Kočárky bojovaly, prý někdo ztratil i kolečko od kočárku. Tedy na závěr mohu říci, v mokřejším období se připravte, že půjdete spíše bosky v bahně nebo si vzít odpovídající obuv či si prostě pak doma boty umyjete.

Přílohy
IMG_20200714_134250.jpg
Most
IMG_20200714_132521.jpg
Povalový chodník
IMG_20200714_115617.jpg
Info tabule
IMG_20200714_115600.jpg
Rybník OlšinaZpět na „Tipy na výlety Český Krumlov a Českokrumlovsko (Horní Planá, Lipno, Kaplice, Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod, ...)“