Mumlavské vodopády (Harrachov) ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Semilech a na Semilsku.
Uživatelský avatar
Kachna
Moderátor/ka
O výletech: 78
Registrován: sob 12. srp 2017 21:32:59
Bydliště: Liberec

Přírodní úkaz Mumlavské vodopády (Harrachov) ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Kachna » čtv 28. zář 2017 15:09:49

Jeden z největších vodopádů v české republice. Voda řeky Mumlavy zde dopadá z výšky téměř 10m. V blízkosti vodopádu se nachází také několik tzv. obřích hrnců a kotlů. ("geomorfologické tvary v podobě kruhových nebo elipsovitých prohlubní ve skalním dně nebo na povrchu skalních bloků").

Jedná se o nenáročný, cca 3km, dlouhý výlet pro celou rodinu. Cesta je vhodná i pro kočárky/vozíky a osoby se zhoršenou pohyblivostí. Část cesty (cca 0,5 km) vám zpříjemní tzv. Liščí stezka pro děti. Budou plnit různé úkoly, trénovat tělo apod.
Poblíž vodopádů se nachází chata s občerstvením.

Harrachov je dobře dostupný autem, autobusem i vlakem.

Nejsnadnější cesta je z autobusového nádraží (poblíž můžete i zaparkovat auto). Odtud vás povede modrá TZT a tzv. Harrachovská cesta (nejstarší turistická stezka v Krkonoších).
Já si dovolím trochu lobovat za cestu vlakem. Je to sice dál, ale za to horší cesta.. :D Nene, to zde neplatí. Dál to je (Harrachovské nádraží stojí na kopci, cca 4,5km od centra města), ale horší určitě ne. Pominu-li ekologické aspekty, má tato varianta další nesporné plus. Říká se mu "zubačka". Ozubnicová trať Tanvald-Kořenov je prý nejstrmější u nás. Převýšení je zde 235m. O vybraných víkendech se zde konají i "Nostalgické jízdy" s historickými stroji. Dnešní moderní vlaky si s převýšením poradí i bez ozubnice, tak můžete v třeba v Liberci pohodlně nasednout a dojet až do Harrachova.


640px-Čertovo_oko.jpg
Autor: Fialk – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52588428
640px-Koryto_řeky.jpg
Autor: Fialk – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52588048
640px-Mumlavsky_vodopad.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Karelj assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3080509Uživatelský avatar
Jirka
Administrátor fóra
O výletech: 413
Registrován: pon 17. črc 2017 8:45:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Mumlavské vodopády (Harrachov) ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Jirka » pon 12. srp 2019 18:44:15

Bohužel zklamání, ne z krásných vodopádů, ale z toho "Václaváku" tam, u vodopádu bylo snad 400 lidí, jezdí tam autem, motorkou, elektrokolama-koloběžkama, prostě hrozně moc lidí, a samozřejmě komerce. Pak jsme jiný den vyrazili z Desné na Souš lesem nahoru po kamenech, a to bylo super. Velmi málo lidí, vodopády v podstatě ještě hezčí než Mumlavský, pak napíšu tip na výlet.Napsat komentář k tipu na výlet (přidat ZDE)

Zpět na „Tipy na výlety Semily a Semilsko (Jilemnice, Lomnice na Popelkou, Turnov, Harrachov, ...)“