Přírodní památka Turkov

Tipy kam na výlet v Ostravě a na Ostravsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

Uživatelský avatar
Katušenička
Redaktor/ka
O výletech: 80
Registrován: pon 19. bře 2018 11:27:34

Přírodní rezervace / Přírodní památka Přírodní památka Turkov

Příspěvek od Katušenička » sob 29. zář 2018 17:49:46

Přírodní památka Turkov je malým ostrůvkem chráněné přírody uprostřed města. Nachází se mezi ostravskými obvody Poruba, Martinov a Třebovice. Oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1993 a rozloha chráněného území činí 20,12 ha. Kdysi byly v této oblasti rybníky, které dnes již připomínají jen mokřady a rybniční hráze se vzrostlými duby. Turkov tak tvoří zbytky lužního lesa a mokřadů. I přes malou plochu se zde vyskytuje 65 druhů ptáků, 3 ohrožené druhy obojživelníků, 20 savců a mnoho chráněných rostlin. Nejhezčí je návštěva na jaře, kdy mokřady jsou plné žlutých kosatců. Více informací o historii, rostlinách a živočiších se dozvíte na informačních tabulích rozmístěných v Turkově.
MHD se tady dostanete tramvají č. 4 zastávka Bedřicha Nikodéma, autobusy 35, 39 a 40 zastávka Bedřicha Nikodéma – vstup do lesa je vedle hasičské stanice a hřiště.
Dostanete se tady i vlakem – zastávka Ostrava-Třebovice, odkud se dá také vstoupit do lesa. Pokud pojedete automobilem, můžete jej nechat zaparkovaný u vlakového nádraží nebo na parkovišti u bytových domů.
1.jpg
Turkov (zdroj: vlastní foto)
2.jpg
Turkov (zdroj: vlastní foto)
4.jpg
Turkov (zdroj: vlastní foto)
3.jpg
Turkov (zdroj: vlastní foto)Zpět na „Tipy na výlety Ostrava a Ostravsko (Ostrava - Poruba, Moravská Ostrava, Slezská Ostrava, ...)“