Poděbradský zámek (Poděbrady)

Tipy kam na výlet v Nymburku a na Nymbursku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Luca Lu

seprd888
O výletech: 3
Registrován: čtv 10. srp 2017 15:42:42

Hrad / Zámek Poděbradský zámek (Poděbrady)

Příspěvek od seprd888 » úte 15. srp 2017 13:50:56

Zámek, který stojí při pravém břehu řeky Labe, je dominantou města Poděbrady na Nymbursku ve Středočeském kraji. Původní stavba zde stála již roku 1108.
Z původního královského hradu ze třináctého století se zachovalo přízemí jižního a severního křídla a vysoká válcová věž, která byla v osmnáctém století zvýšená a opatřená helmicí. Hradní kapli zdobí zbytky pozdně gotických fresek. Vedle ní se nachází místnost, v níž se údajně v roce 1420 narodil Jiří z Poděbrad. Spolu s kaplí je tato komnata ve správě Polabského muzea a je veřejnosti přístupná, stejně jako Lapidárium v hradním sklepení. Další zámecké prostory vlastní pražská Karlova Univerzita. Předhradí ze šestnáctého století se vstupní bránou odděluje zámek od náměstí. Na druhém nádvoří zámku najdete Památník krále Jiřího z Poděbrad. Expozice je umístěna v jediných přístupných prostorách zámku v Poděbradech, tedy v bývalé hradní kapli a v rodné síni krále Jiřího. Muzeum nemá bezbariérový přístup.

Zámek leží na Poděbradském náměstí.
466372_article_photo_EsT8kO00_900x.jpeg
Trochu z historie:
Původní stavba zde stála již roku 1108. Po rozpadu mocného Slavníkovského rodu a po záhubě Vršovců vzniklo na opukové skále nad řekou Labe opevněné sídlo. Za doby panování krále Otakara II. byly Poděbrady připojeny ke královské komoře. Tehdy zde byl zbudován kamenný vodní hrad. Zde občas pobýval i panovník s celým svým dvorem. Tento hrad byl jedním ze strategických míst na řece Labi, a měl chránit Prahu před vpádem nepřátel od východu a severovýchodu......

Vstupné se pohybuje od 0 Kč do 50 Kč.
Otevírací doba je od 1.4 do 31.10 od 9:00 do 17:00 mimo pondělí.




Degustační set Medoviny z Vysočiny

Zpět na „Tipy na výlety Nymburk a Nymbursko (Lysá nad Labem, Městec Králové, Milovice, Poděbrady, Sadská, ...)“