Lanová dráha na Petřín

Tipy kam na výlet v Praze.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: iris

Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 685
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Rodinný výlet Lanová dráha na Petřín

Příspěvek od iris » stř 10. úno 2021 9:45:41

Lanová dráha na Petřín slavnostně zahájila provoz 25. července 1891 a o její výstavbu se zasloužili členové Družstva rozhledny na Petříně, kteří také lanovou dráhu provozovali.
Postavena byla za pouhých 6. měsíců a jezdila na vodní pohon. Pokud bylo léto suché, šlo se pěšky :)
V roce 1916 byl provoz přerušen 1. světovou válkou a obnovena byla až v roce 1932. Ovšem tentokrát už byla na elektrický pohon.
K dalšímu přerušení došlo v roce 1965, kdy z důvodu velkého množství vody došlo k sesuvům půdy a byla zničena trať. Přestávka trvala celých 20 let.
Od té doby patří lanová dráha k MHD a platí pro ní pro ni tarify PID.

Délka lanové dráhy je 510 metrů a převýšení 130 metrů.

Cestou na Petřín prochází lanová dráha Hladovou zdí z doby císaře a krále Karel IV. Má také jednu mezizastávku, Nebozízek, odkud je krásný pohled na Pražský hrad i na hlavní město.

Na Petříně najdeme samozřejmě velmi oblíbenou rozhlednu Petřín, Zrcadlové bludiště, Štefánikovu hvězdárnu a také spousty soch. Nejslavnější je socha básníka K. H. Máchy od J. V. Myslbeka.
A také hodně zahrad, které lákají k procházkám a posezení. Například zahrady Kinského, Lobkovickou, Seminářskou a Strahovskou. Nejmladší je Růžový sad, založený v roce 1932.

Více informací o provozu lanové dráhy najdete ZDE.


Přílohy
1280px-Prague_07-2016_Petrin_Funicular.jpg
By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) - Own work, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54175226
1280px-Praha,_Malá_Strana,_Petřín,_příjezd_do_zastávky_Nebozízek_II.jpg
By I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.More of my work can be found in my personal gallery. - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7916181
1280px-Praha,_Malá_Strana,_Petřín,_příjezd_do_zastávky_Nebozízek.jpg
By I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.More of my work can be found in my personal gallery. - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7916185
Praha,_lanovka_na_Petřín,_trať_od_Nebozízku_dolů_(1).jpg
By Jan Polák, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45097069Degustační set Medoviny z Vysočiny

Zpět na „Tipy na výlety Praha - hlavní město České republiky“