Hrad Loket

Tipy kam na výlet v Sokolově a na Sokolovsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Marfenaj

Uživatelský avatar
iris
Moderátor/ka
O výletech: 685
Registrován: čtv 05. říj 2017 10:52:38

Hrad / Zámek Hrad Loket

Příspěvek od iris » čtv 23. bře 2023 10:12:52

Hrad Loket stojí v meandru řeky Ohře a patří mezi nejstarší kamenné hrady u nás. Je starý více než 800 let. Na místě dnešního hradu se nacházelo staré slovanské hradiště zvané starý Loket.
Hrad je také známý tím, že zde byl tři měsíce vězněm malý Václav, budoucí Karel IV.
Za svou dlouhou existenci prošel hrad mnoha přestavbami, za vlády Jana Lucemburského byl hodně rozšířen, další rozšíření a přestavba byla v letech v letech 1434-1547. V letech 1792–1948 byla část hradu přeměněna na státní vězení.

Dnes je přístupný skoro celý a je tu opravdu mnoho k vidění. Prohlídka je bez průvodce, ale dostanete plánek s mapou a vše je opravdu výborně popsáno.

Hned u vstupu je k vidění část meteoritu i s modelem v původní velikosti, který měl dopadnou na nádvoří hradu v srpnu roku 1422. Údajně vážil kolem 107 kg, ale pokud se sečtou všechny části, které jsou na několika místech, výsledná hmotnost je ještě větší. Je to největší známý meteorit, který dopadl na území nynější České republiky. Později byl rozřezán, největší kus, kolem 80 kg, je uložen v Přírodovědném muzeu ve Vídni. Další část je v Národním muzeu v Praze a pak samozřejmě zde na hradě.

Na Lokti je také výstava historických zbraní, k vidění je nádherná výstava porcelánu a také navrácené loketské exponáty. Různé sochy, krásné malované truhly a skříně a také stará loketská lékárna. Přístupná je také věž s výhledem.

Samostatnou část tvoří výstava útrpného práva a není pro každého. Nachází se v prostorách bývalého vězení, postupně sejdete několik podlaží do sklepení, kde je mnoho mučících nástrojů. Železná panna, skřipec, palečnice, pranýř a další. Vše je doplněno figurínami v životní velikosti, některé se hýbou a také zvukovým doprovodem. Brr.

Více informací o hradu, vstupném a návštěvní době najdete ZDE.

Přílohy
Loket 1.jpg
vlastní Iris
Loket  2.jpg
vlastní Iris
1280px-Loket_Burg_-_Gefängnis_4_Eisentür.jpg
Autor: Wolfgang Sauber – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81607026
Loket_Burgmuseum_-_Meteorit.jpg
Autor: Wolfgang Sauber – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81662109Degustační set Medoviny z Vysočiny

Zpět na „Tipy na výlety Sokolov a Sokolovsko (Chodov, Kynšperk nad Ohří, Horní Slavkov, ...)“