Stránka 1 z 1

Zřícenina hradu Střela a zámek Střela

Napsal: stř 15. lis 2017 8:34:41
od Jirka
Mezi Strakonicemi a Katovicemi na stejném místě najdete dva výletní cíle. Jeden je přístupný, druhý ne.

Ten první je přístupný, jedná se o zbytky hradu Střela, který byl postaven ve 13. století. Resp. dříve zde byl jediný komplex hradu a dalších budov, hrad měl horní a dolní část.

Současná zřícenina má bohatou historii a různé vlastníky. Postavi jej rod Bavorů, pak jej vlastnili pánové z Landštejna, pak Lev z Rožmitálu, Půta Švihovský z Rýzmberka, Václav Kraselovský, Václav z Leskovce, Boubínští z Újezda. Pak přišla třicetiletá válka, a švédské vojsko hrad Střelu vypálilo. Leskovec zbytky hradu vyměnil s Boubínskými za statek Dub, pak se střídali další majitelé, až jezuité na místě zničeného hradu postavili současný zámek a kapli. Barokní zámek byl dokončen před rokem 1720. Pak zámek získává Josef Kraus v roce 1777, pak jej získala rodina Obstů a pak jej vlastnilo ještě několik majitelů až do roku 1945.

Samotný zámek není přístupný, v zámku nic není a posledními vlastníky byly nějací podnikatelé z Lotyšska/Ruska, dočkal se v posledních letech několika krádeží a obývání narkomany a bezdomovci. V současné době je situace okolo areálu nejasná, firma Zámek Střela s.r.o. je v likvidaci.


Re: Zřícenina hradu Střela a zámek Střela

Napsal: ned 09. pro 2018 19:38:51
od Jirka
Dnes na místě samém, aktuální info. Nový vlastník zámku i hradu a pozemků v okolí vše oplotil. Tedy místo je nepřístupné, na druhou stranu za plotem při troše štěstí uvidíte bílé jeleny (nyní 1 jelen a 2 laně). V bezprostředním okolí plotu vede turistická a cyklo stezka Strakonice - Katovice.