Zřícenina hradu Helfenburk

Tipy kam na výlet ve Strakonicích a na Strakonicku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
Jirka
Administrátor fóra
O výletech: 389
Registrován: pon 17. črc 2017 8:45:50

Zřícenina Zřícenina hradu Helfenburk

Příspěvek od Jirka » pon 27. lis 2017 10:42:05

Tajemná, krásná a poměrně zachovalá zřícenina hradu Helfenburk, neboli "helfáč". Najdete na trase mezi Bavorovem a Volyní.

Historie sahá do 13. století, kdy území vlastnili Bavorové ze Strakonic, které se dostalo do vlastnictví Petra z Rožmberka. A v roce 1355 dostali Rožmberkové souhlas od Karla IV. ke stavbě nového hradu. Ten byl hotov velice brzy, již v roce 1364, patrně jako hrubá stavba, která již plnila funkci hradu, a stavělo se dál. Poté na hradu proběhlo několik místních válek. Pro Rožmberky později hrad nebyl výnosný, a tak jej prodali v roce 1475 do rukou Jana ze Švamberka, ten o tři roky později Václavu Vlčkovi z Čenova.

Václav Vlček byl velký bojovník a hrad Helfenburk si uzpůsobil jako vojenskou základnu ke svým vojenským výpadům, také hrad více opevnil. Pak hrad putoval přes Jindřicha Pryšeneka ze Štetenberka zpět do rukou Rožmberků. Pak už jen hrad chátral, protože ztrácel svoji vojenskou funkci. Petr Vok hrad později prodal městu Prachaticím. Již zcela pustý hrad získali Eggenberkové, o 100 let později již hrad vlastní Schwarcenberkové, až do roku 1922.

Pak se o hrad staral stát, který zajistil jeho záchranu, v roce 1977 je strážní věž upravena na rozhlednu, nyní hrad spravuje Městský úřad Bavorov.

Více o Helfenburku na stránkách www.helfenburk.estranky.cz

Přístup k hradu je z parkoviště u hlavní silnice, dále se jde po modré k hájence, kde je takové minizoo jelenů a daňků, a pak už jen do kopce. Opravdu do kopce. Cestou si jistě všimnete stovek mravenišť v místním hlubokém lese.

Otevírací doba:

V sezóně 1. 5. - 31. 10. každý den mimo pondělí (ve svátek otevřeno, ale další pracovní den je zavřeno)
Mimo sezónu 1. 11. - 31. 4. o víkendech a svátcích, také s ohledem na počasí

V čase 10 - 17, po domluvě i déle či při různých akcích.

Vstupné: 45 Kč (děti a lidé se slevou 35 Kč, děti do 6 let zdarma)

Na hradu je možné i za poplatek i přenocovat pod vlastním přístřeškem.

Přílohy
1024px-Helfenburk_2[1].jpg
Od MiPi (Vlastní dílo) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons
1024px-Helfenburk_z_věže[1].jpg
Od Peter Doležal (Vlastní dílo) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], prostřednictvím Wikimedia CommonsZpět na „Tipy na výlety Strakonice a Strakonicko (Bavorov, Bělčice, Blatná, Sedlice, Vodňany, Volyně, ...)“