Zámeček Větruše VSTUPNÉ max. 10 Kč

Tipy kam na výlet v Ústí nad Labem a okolí.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Alisha

Uživatelský avatar
kam-pěšky
O výletech: 7
Registrován: ned 01. říj 2017 14:34:17
Bydliště: Ústí nad Labem

Hrad / Zámek Zámeček Větruše VSTUPNÉ max. 10 Kč

Příspěvek od kam-pěšky » úte 10. říj 2017 11:07:13

Dominantou památek Ústí nad Labem je žlutý zámeček s vyhlídkovou terasou a věží Větruše, který se v roce 2012 přeměnil na hotel s přístupnou restaurací. Zámeček Větruše se nachází na skalním útvaru, přímo u paty města, na terase zpevněné opěrnými zdmi.

Trocha historie ze stránek provozovatele:
Legenda říká, že Labohoř vystavěl roku 826 k ochraně proti nepřátelům hrad, který pojmenoval „Vitruš/Wittrusch“ na počest své manželky. Ten však později vyhořel do základů.

[/b]
640px-Ústí_nad_Labem,_Větruše,_přes_Labe_(02).jpg
Autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.p ... d=38223219

19. století
Když jednoho dne nájemce střeleckého domu na Větruši Johann Thomas hledal pramen pro studnu, odkryl silné základové zdi hradu. Ještě téhož roku (1839) předal magistrátu stavební plán na zkrášlení Soudného vrchu s krásnými výhledy do tří stran na Labské údolí a prstenec okolních kopců. V roce 1847 byla stavba restaurace dokončena. Postupem času se nároky na toto navštěvované místo zvyšovaly, přibývalo komfortu, moderních výdobytků a největším přáním obyvatel města bylo vystavět novou restaurační budovu, dne 7. října 1897 byla dostavěna. Spodnímu patru uprostřed dominovala volně přístupná hala, klenbu hostinské místnosti nesly sloupy, zvlášť útulná byla „staroněmecká jizba“. První poschodí zaujímal sál s přísálím a na obou stranách byly osmiúhelné dřevěné arkýře, jejichž vnější věžičky zdobily celou stavbu. Pokoje nejvrchnějšího podlaží sloužily jako turistická ubytovna. Severní stranu budovy ukončila vyhlídková věž se čtyřmi arkýři.

Větruše se během let stala místem odpočinku a zábavy tisícům lidí. Na upravené louce vystupovali zpěváci, cvičenci, konaly se slavnosti všech spolků a svazů, hrála se zde divadelní představení. Stala se tak symbolem města a centrem spolkového i společenského života obyvatel Ústí nad Labem.

Poválečné období
Po roce 1945 se vrchu vrátil starý český název Větruše, který přešel i na restauraci. Ta žila dále společenským ruchem až do konce 60. let.
Krátce po válce byla vyhlídka v rámci Benešových dekretů předána do národní správy. V prosinci roku 1950 byla stavba jako konfiskát převedena pod Československou obec sokolskou v Praze, o tři roky později přešla pod správu Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport. Další změna nastala po roce 1954, kdy Větruši spravoval národní podnik Turista Praha.
Zlomovým datem byl rok 1958, kdy dominanta přešla pod společnost Restaurace a jídelny Ústí nad Labem. Restaurace přistavěly zadní křídlo, které sloužilo zejména v 70. a 80. letech jako ubytovna zahraničním dělníkům. Pro špatný technický stav a nedostatek peněz na opravy byl celý komplex v polovině osmdesátých let uzavřen.

Větruše po roce 1989
Změny v politické i společenské situaci po roce 1989 se nevyhnuly ani Větruši. Začátkem devadesátých let měla radnice možnost zapsat objekt do historického majetku města. Nakonec se však v roce 1992 Větruše stala předmětem privatizace a dostala se tak do vlastnictví prvního nového majitele. Po té šla z ruky do ruky, aniž by na ní byly provedeny jakékoliv opravy, poslednímu majiteli se ji nepodařilo prodat ani pod cenou.
Dne 13. července roku 2000 vypukl na Větruši požár. Stavba tak přišla o svoji dominantu vyhlídkovou věž.

Město kupuje Větruši
V roce 2001 Větruši koupilo za 2,01 mil. Kč město Ústí nad Labem s cílem zajistit, aby Větruši byl navrácen její bývalý lesk a opět se stala oblíbeným výletním místem nejen ústeckých obyvatel. První opravy objektu započaly koncem roku 2002.
Rekonstrukce hlavní budovy Větruše a vybudování okolního zábavního areálu trvalo až do konce roku 2005.
Od roku 2010 je možné dojet na Větruši z Obchodního centra Forum lanovkou.
Co vše můžete u zámečku zažít:
Zážitky vyhlídkovou terasou či věží nekončí. Zdarma se můžete projít přírodním bludištěm, nebo placeným zrcadlovým bludištěm.
Po stezkách lze prozkoumat okolí zámečku Větruše a to až na Šibeniční vrch odkud můžete pokračovat naučnou stezkou do Muzea civilní obrany. Pěšky také můžete pokračovat čtyřkilometrovou Naučnou Stezkou Větruše - Vrkoč po zelené až na národní přírodní památku Vrkoč, kde můžete obdivovat i Vaňovský vodopád.

Jak se sem dostanete:
  • autem se dostanete až na neplacené parkoviště u Zámečku Větruše
  • vlakem na Hlavní nádraží v Ústí nad Labem a poté 1,5 km pěšky po žluté stezce
  • lanovou dráhou z 2. patra obchodního centra Forum
Otevírací doba:
  • Terasa Větruše je otevřena nepřetržitě.
  • Vyhlídková věž:
    9- 19 hod (kromě pondělí)
  • Lanová dráha informace ze stránek provozovatele:
    Od října do dubna je v platnosti zimní jízdní řád, dle nějž vyjíždějí spoje lanové dráhy od 9:00 do 20:00, a to každých 15 minut.
    Letní jízdní řád platí od května do září, kdy vyjíždějí kabinky lanovky od 8:00 do 22:00, rovněž každých 15 minut.

Vstupné:
  • vyhlídková terasa: 0 Kč
  • vyhlídková věž: max. 10 Kč (nyní je vstupné dobrovolné)
  • přírodní bludiště: 0 Kč
  • lanová dráha:
    Cestující od 6 let
    Jednosměrná 18 Kč
    Obousměrná 34 Kč
    Bezplatná přeprava osob
    děti do 6 let věku
    držitelé průkazu „ZTP“, „ZTP/P“ včetně průvodce a vodícího psa
    Bližší ceník naleznete na stránkách provozovatele Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. http://www.dpmul.cz/index.php?art=113
POZOR:
  • Úprava otevírací doby: 01. 11. - 31. 03.
  • Přírodní a zrcadlové bludiště (ÚT-NE): 09:00 - 17:00 hodin
  • Sportoviště (PO-NE): ZAVŘENO
  • Úprava otevírací doby: 01. 04. - 31. 10.
  • Přírodní a zrcadlové bludiště (ÚT-NE): 09:00 - 19:30 hodin
  • Sportoviště (PO-NE): 09:00 - 19:30 hodin
Více informací naleznete u provozovatele těchto areálů u Větruše http://www.msul.cz/rub-aktuality

Mapa:


"Ať vás štěstěna na vašich cestách provází."

Degustační set Medoviny z Vysočiny

Zpět na „Tipy na výlety Ústí nad Labem a okolí (Chlumec, Chabařovice, Povrly, Trmice, ...)“