Socha Čertův stolek - SMO 3 - (Chotěboř) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Tipy kam na výlet v Havlíčkově Brodě a na Havlíčkobrodsku.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Omerta

Uživatelský avatar
Omerta
Moderátor/ka
O výletech: 147
Registrován: ned 24. zář 2017 18:08:15

Pomník / Památka Socha Čertův stolek - SMO 3 - (Chotěboř) - ŽÁDNÉ VSTUPNÉ

Příspěvek od Omerta » ned 15. dub 2018 23:54:31

Třetí zastávka za sochami Michala Olšiaka vás zavede do Chotěboře, kde byla roku 2013 postavena socha čerta hrajícího šachy. Město si ho vybralo jako odkaz na legendu související s nedalekým údolím Doubravy.
Čertův stolek - jde o veliký kámen v jeskyni, kde prý kdysi pobýval poustevník, ke kterému chodil každý den čert, drze se mu pochechtával a neustále ho rušil. Poustevník se po nějaké době rozhodl dojít do Chotěboře za knězem, který mu poradil aby na tento kámen, který používal jako stůl, nakreslil svěcenou křídou tři velké kříže. Čert opět přišel, posadil se opět na stůl a v tu chvíli se proměnil v páru. Od té doby se tomu kamenu říkalo Čertův stolek.

Kompletní seznam soch Michala Olšiaka (SMO)

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: Zdarma

Nadmořská výška: 540m n.m.

GPS: N 49°42.84197', E 15°40.63697'

Přístup: Do Chotěboře se dostanete nejlépe po silnici č. 344 z Havlíčkova Brodu. Do Chotěboře přijedete ulicí Havlíčkovou, kterou pojedete až na konec a odbočíte doprava do ulice Krále Jana. Na kruhovém objezdu sjedete na druhém sjezdu na obec Bílek (ul. Herrmannova) a po 300 metrech po levé straně je socha čerta. Okolo vede modrá turistická značka.
Cyklostezky jsou v blízkosti č. 4156 (Ledeč n. S. – Chotěboř – H. Borová – Vepřová – V. Losenice – Sázava) a č. 4157 (Rušínov – Chotěboř – Havl. Brod – Polná)

Ostatní: V okolí doporučuji navštívit:
- Naučnou stezku Údolím Doubravy
- zříceninu hradu Sokolov


Čertův stolek.jpg
By Pohled 111 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Čertův stolek.jpg (169.38 KiB) Zobrazeno 89 xZpět na „Tipy na výlety Havlíčkův Brod a Havlíčkobrodsko (Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Přibyslav, ...)“