Slovinsko: Bled

Kam na výlet ve Střední Evropě, mimo ČR a SR.

Výletník, cestovatel, turista - moderátor/ka: Jirka

Uživatelský avatar
Katušenička
Redaktor/ka
O výletech: 80
Registrován: pon 19. bře 2018 11:27:34

Město / Muzeum Slovinsko: Bled

Příspěvek od Katušenička » úte 30. říj 2018 21:52:36

Slovinsko si většina lidí vybaví jen jako tranzitní zemi po cestě k moři do Chorvatska. Naštěstí poslední dobou se tato malá země dostává více do podvědomí jako i cílová destinace a já ji mohu vřele doporučit, protože tady najdete vše, po čem turistovo srdce touží od moře, jezer, hor, krásné přírody až po dobré jídlo, víno a přátelské lidi. V tomto tipu na výlet bych Vás ráda pozvala do města Bled, které patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa Slovinska.

Z České republiky se po dálnici do Bledu dostanete za cca 7 hodin, jak z Čech, tak z Moravy, přes Rakousko. Pokud chcete ušetřit za poplatek přes Karavanketunel z Klagenfurtu, vydejte se z Klagenfurtu po silnici E652, počítejte ale se spoustou serpentýn a velkým stoupáním. Pro jízdu na slovinských dálnicích je třeba zakoupit dálniční známku (7 dní/15 EUR, 1 měsíc/30 EUR - 2018).

Město Bled je klimatickými lázněmi, obklopené vrcholky Julských Alp a jeho největší atrakcí je nepochybně ledovcové Bledské jezero se svou průzračně modrou vodou a malým ostrůvkem s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Na tento ostrůvek se dá doplout buď na vlastním plavidle, na některé z vypůjčených loděk či šlapadle nebo s převozníkem na lodi zvané pletna. Tam si můžete zazvonit na „kouzelný“ zvon, který Vám dle místní pověry splní přání. Celé jezero se dá obejít po chodníku a je to příjemná 6 km procházka. Ke koupání je možné využít 3 pláže, z toho jednu placenou, na které najdeme spousty atrakcí pro děti. V jiných místech je koupání oficiálně zakázáno.

Nad pravým břehem se na skále tyčí Bledský hrad z 11. století, který je možné navštívit a pokochat se také výhledem na jezero.
Nejhezčí výhled pro fotografie se všemi krásami Bledu je z vrcholku kopce Ojstrica (610 m.n.m.), kam se dostanete po vyznačené stezce z hlavní cesty od západního břehu Bledu (od ul. Kidričeva cesta). Strmé stoupání za ten výhled rozhodně stojí. Ti, kterým by to bylo málo, mohou pokračovat ještě výše na vrchol Velká Osojnica (756 m.n.m.).

Město je jinak typickým turistickým místem se spousty hotelů, obchůdků, restaurací a barů. Pokud se tady vydáte autem, počítejte s hustým provozem a parkování je zde skoro všude placené nebo s omezenou dobou parkování na 2 hodiny, a to ještě v duchu „kdo dříve přijde“. Jestli budete ubytovaní přímo v Bledu, tak vás toto trápit nemusí. My zvolili ubytování ve vedlejším Lesce a ty kolony, které se v létě dělali už z rána byly nepříjemné.

Najdete tady také atrakce jako bobovou dráhu nebo Dinopark. Bled je také skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí například na soutěsku Vintgar, do Triglavského parku, k Bohinjskému jezeru nebo Lublaně.

Tipy:
  • Ceny jsou o něco vyšší než u nás, ale dá se to přežít. Potraviny je nejlepší nakupovat v síti supermarketů Mercator, za městem u vjezdu na dálnici je pak velká obchodní zóna, kde je Lidl a Eurospar.
  • Veřejné WC jsou skoro na každém rohu, ale jsou placená, je tedy potřeba zásoba drobných (20–50 centů).
  • Restaurací, barů a kaváren je tu nespočet. My se řídili dle doporučení na Trip Advisoru a musím říct, že nezklamali ani v jednom případě. Proto si dovolím doporučit restauraci Grill Grajska Plaža (46.3693750N, 14.1025519E), kterou najdeme u placené pláže a pizzerii Rustika (46.3712928N, 14.1042742E), která je trochu schovaná, ale stojí za to jí hledat. Pizza byla opravdu vynikající.
    Na vyhlášený národní zákusek „Blejska kremna rezina“ (u nás známý jako kremeš) si zajděte do cukrárny (slaščičarna) Šmon (46.3715317N, 14.1055431E), kde mají na výběr i spoustu dalších výborných zákusků.
    Slovinsko mě přišlo neskutečně baby friendly destinací, v každé restauraci byly k dispozici jídelní židličky pro prcky a na veřejných záchodech také přebalovací pulty, což jsme s ročním dítětem opravdu ocenili.

Toto místo v nás zanechalo pocit, že se tu prostě ještě musíme vrátit, protože má jedinečného genia loci a 2 dny na jeho prozkoumání byly opravdu málo.
Bled4.jpg
Bled (zdroj:vlastní foto)
Bled4.jpg (80.27 KiB) Zobrazeno 68 x
Bled3.JPG
Bled (zdroj:vlastní foto)
Bled3.JPG (313.03 KiB) Zobrazeno 68 x
Bled2.jpg
Bled (zdroj:vlastní foto)
Bled2.jpg (189.52 KiB) Zobrazeno 68 x
Bled1.jpg
Bled (zdroj:vlastní foto)
Bled1.jpg (206.05 KiB) Zobrazeno 68 xZpět na „Tipy na výlety Střední Evropa (mimo ČR a SR)“